Aktualności

 

  .

.

.

 

.

.

   

 

logo konkursu RPM

.

.

.

dobrze zaprojektowana szkola

logo-fundacja czerneckiego

.

l2

,

akcja_edukacyjna_oficjalna-grafika

.

szacun-logo

CITIES oraz EUROPEANS FOR FAIR TRADE. 2015-2018


.

W latach 2015-2018 w naszym liceum realizowane były dwa projekty Erasmus Plus z kategorii Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk. Partnerstwa strategiczne. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w krótkookresowych wymianach ze szkołami za granicą wspólnie pracując nad tematami: CITIES oraz EUROPEANS FOR FAIR TRADE. Projekty były współfinansowane w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus +.

.

Projekt CITIES – Cities in Transition Investigated by European Students –  3-letni wspólny projekt pięciu europejskich szkół średnich z Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Polski i Norwegii

.

Projekt EUROPEANS FOR FAIR TRADE – 2-letni wspólny projekt trzech szkół średnich z Hiszpanii, Szwecji i Polski

.

Koordynatorzy projektów (2015-2018)

.


.

Spotkanie na Ibizie – czas podsumowań

.

W dniach 16-20 kwietnia 2018 odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu Erasmus+ Cities. Tym razem gospodarzem była szkoła IES Algarb na Ibizie, a tematem przewodnim były działania podsumowujące i upowszechniające rezultaty projektu.

.

Na początku uczniowie „wrócili” do styczniowego spotkania w Poznaniu, podczas którego nauczyli się jak debatować i zaprezentowali relacje z publicznych dyskusji i debat, które odbyły się w ich miastach w marcu i kwietniu.

.

W czasie spotkania projektowego zarówno nauczyciele jak i uczniowie przygotowali broszury i ulotki zbierające rezultaty projektu oraz podsumowujące wpływ jaki udział w projekcie miał na szkołę i na nich samych. Przygotowaliśmy również film promujący ideę współpracy międzynarodowej w ramach projektu Erasmus+. Odbyły się także wydarzenia upowszechniające – uczestnicy mieli okazję przedstawić rezultaty projektu Erasmus+ Cities w redakcji lokalnej gazety Diario de Ibiza, w dwóch szkołach średnich oraz w Urzędzie Miasta.

.

Nie zabrakło czasu na wycieczki: wspólnie odwiedziliśmy przepiękny park krajobrazowy Ses Salinas, zabudowania Starego Miasta Dalt Vila oraz pobliską Formenterę. Wolny czas spędzony wraz z rodzinami goszczącymi na pewno pozwolił bliżej poznać kulturę i tradycje hiszpańskie oraz nawiązać wiele przyjaźni.

.

DP


.

Wymiana w ramach Erasmus + Europeans for Fair Trade

.

W minionym tygodniu (luty 2018) odbyła się w naszej szkole trzecia i ostatnia wymiana uczniów w ramach projektu Erasmus + Europeans for Fair Trade. Uczniowie ze szwedzkiego Borås i hiszpańskiego O Porriño a także ich polscy gospodarze z Dwójki przez tydzień wykonywali szereg działań związanych ze zrównoważonym rozwojem, sprawiedliwym handlem, promowaniem lokalnej przedsiębiorczości oraz podtrzymywaniem regionalnych tradycji. Podczas warsztatów w szkole powstały projekty książki kucharskiej z przepisami wykorzystującymi produkty SH, kolorowanki antystresowej odnoszącej się do regionalnych tradycji Wielkopolski, Galicji (Hiszpania) oraz Gotalandii (Szwecja), tłumaczenia ulotek informujących o etycznej konsumpcji. Ponadto uczniowie odbyli wycieczkę do zakładu produkującego ekologiczne oleje roślinne (Semco), zwiedzili Poznań, kosztowali lokalnych potraw, w tym rogali świętomarcińskich w Muzeum Rogali oraz nauczyli się tańczyć tańce ludowe z naszego regionu.

.

Szczególnym zainteresowaniem gości projektowych oraz wydarzeniem w którym licznie uczestniczyło wielu niezwiązanych z SH uczniów Dwójki była piątkowa wymiana ubrań, promująca zrównoważone podejście do mody. Dziękujemy wszystkim Dwójkowiczom, którzy wzięli w niej udział!

.

W wymianie uczestniczyli uczniowie klas 1a, 1e, 2a, 2f, 3b, 3c i 3e. Opiekę nad projektem i wymianą sprawują p. prof. Anna Bolaños-Adamiak, p. prof. Małgorzata Łuszczek-Pawełczak, p. prof. Anna Labrzycka i p. prof. Marcin Cieniuch.

.

.


.

W poniedziałek 29 stycznia odbył w się w Dwójce, Szkole Sprawiedliwego Handlu, Dzień Fair Trade. Od 9.10 do 12.15 w każdej przerwie między lekcjami można było poczęstować się kawą, herbatą oraz smakołykami FT, a w trakcie długiej przerwy odbył się w Auli Wielki Konkurs Wiedzy o Sprawiedliwym Handlu. Wzięły w nim udział trzyosobowe zespoły reprezentujące wszystkie klasy pierwsze i drugie z Naszej Szkoły.

.

Pytania (przygotowane przez p. prof. Labrzycką i p. prof. Łuszczek-Pawełczak) nie były łatwe, emocje towarzyszyły uczestnikom aż do ostatniej odpowiedzi, ale ostatecznym zwycięzcą konkursu okazali się Kalina Ciesielska, Zofia Groth i Michał Roszak z klasy 1F (którzy wyłącznie szybkością udzielanych odpowiedzi pokonali reprezentację klasy 1A).

.

Zwycięzcy będą mogli wybrać się do Dobrej Kawiarni, etycznie prowadzonego i jakże przyjemnego miejsca dobrych spotkań na ulicy Nowowiejskiego, a także spędzić dzień projektowy wspólnie z Hiszpanami i Szwedami podczas wymiany 26.02-2.03.

.

Dzień Sprawiedliwego Handlu został zorganizowany przez uczestników i opiekunów projektu Erasmus + Europeans for Fair Trade, a do jego organizacji w największym stopniu przyczynili się Mikołaj Koźlicki (1e), Łucja Jakubus (1e), Zuzanna Bień (1e), Natalia Przewoźniak (2a), Barbara Szmanda (3b), Kacper Adamiak (3c), Kinga Zdrojewska (3e), Barbara Adamska (3f), Igor Łowczyk (3f), Anna Szukała (3f), Wojciech Sławnikowski (3f), oraz p. prof. Małgorzata Łuszczek-Pawełczak, i p. prof. Anna Labrzycka.

.

.


.

W dniach 22-26.01.2018 uczniowie z Nesodden videregående skole, II LO, Gymnasium Aspel Rees, IES ALGARB Ibiza oraz Farel College w Amersfoort wzięli udział w przedostatnim spotkaniu projektowym, które tym razem odbyło się w Dwójce.

.

W tej części projektu Erasmus+ CITIES „Making an impact on a city” chcieliśmy pokazać, że obywatele – młodzi ludzie – mogą mieć wpływ na miejsce, w którym mieszkają. Uczniowie z poszczególnych szkół pokazali przygotowane wcześniej filmy na temat partycypacji obywatelskiej i aktywności mieszkańców w swoich miastach. Dyskutowali również na temat problemów, na które mogą mieć wpływ- swoje przemyślenia zilustrowali plakatami.

.

W czasie projektu uczniowie, pod okiem ekspertów, wzięli udział w warsztatach, poznali zasady argumentowania i debatowania, obejrzeli debatę pomiędzy drużynami 2 LO i 8 LO- wszystko po to, aby przygotować się do publicznego wystąpienia w ostatnim dniu projektu. Uczniowie wzięli aktywny udział w wykładzie The art of discussion in times of media civilisation – challenges and perspectives. W czasie spotkania w Urzędzie Miasta mieli okazję zapoznać się z pracą Młodzieżowej Rady Miasta Poznania.

.

W czasie pobytu w Poznaniu uczniowie spędzili czas z goszczącymi ich rodzinami uczniów klasy 2f, mieli okazje poznać i zwiedzić Poznań podczas (często niekonwencjonalnych) wycieczek. Erasmus + Cities to nie tylko edukacyjna część projektu, ale też wiele nowych wrażeń i doświadczeń, okazja do poznania nowej kultury i zawarcia nowych znajomości. Po powrocie, uczestnicy projektu, przygotują publiczną debatę w swoim mieście, podkreślając rolę i wpływ mieszkańców przy podejmowaniu decyzji i działaniu na rzecz zmiany

.

Relacja na blogu projektu http://citiesinternationalproject.blogspot.de/

.

DP


We wrześniu 2017 grupa Dwójkowiczów zaangażowanych w Projekt Erasmus + Europeans for Fair Trade: Basia Szmanda (3B), Kacper Adamiak (3C), Kinga Zdrojewska (3E), Agata Malinowska, Małgorzata Braszka, Julia Kulakowska, Anna Kubaszewska, Wojciech Sławnikowski i Anna Szukała (wszyscy z 3F) odwiedziła szwedzkie Borås, gdzie goszczona była przez uczniów zaprzyjaźnionego z 2LO Sven Eriksonsgymnasiet. Wspólnie z gospodarzami oraz grupą młodych Hiszpanów z Instituto de Educación Secundaria Ribeira do Louro w Porriño uczniowie naszej szkoły odbywali warsztaty, spotkania ze znanymi postaciami biznesu (współzałożycielem Spotify p. Niklasem Ivarssonem), wizyty w muzeach i ekologicznej elektrociepłowni. Omawiane zagadnienia dotyczyły sprawiedliwego handlu, ekologii oraz zrównoważonego rozwoju w obszarze produkcji i konsumpcji szeroko pojętej mody.

Bardziej obszerna relacja z wyjazdu oraz opisy poprzednich działań w ramach projektu już wkrótce będą dostępne na stronach

https://autonomiaek.wixsite.com/europeans-for-ft
oraz https://europeansforfairtrade43.wordpress.com/

Podczas wyjazdu uczniom towarzyszyli p. prof. Anna Bolanos-Adamiak, p. prof. Małgorzata Łuszczek-Pawełczak oraz p. prof. Marcin Cieniuch.

.


.

W dniach 12-13 października 2017 w Nesodden videregående skole w Norwegii odbyło się spotkanie nauczycieli ze szkól partnerskich współpracujących w ramach projektu ERASMUS+ CITIES.

Celem spotkania było podsumowanie wspólnych działań w drugim roku pracy oraz omówienie spotkań projektowych dla uczniów, które odbędą się w 2018 roku w Poznaniu i na Ibizie.

.

W styczniu 2018 uczniowie klasy 2f będę gościć w ramach wymiany uczniów ze szkół partnerskich. Spotkanie projektowe, które odbędzie się w Poznaniu – European Cities Future -Making an impact on citiesto przede wszystkim spojrzenie na aktywnego (młodego) obywatela, którego potencjał i zasoby mogą przyczynić się do zmiany i być odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej. Uczestnicy projektu przygotują film Civic participation in my cityoraz wezmą udział w publicznej debacie.

Ostatnie spotkanie i zarazem podsumowanie projektu ERASMUS + CITIES odbędzie się na Ibizie w kwietniu 2018.

.

.


.

W dniach 11-12 września 2017 w II Liceum Ogólnokształcącym odbyło się spotkanie nauczycieli ze szkól partnerskich (hiszpańska IES Ribeira do Louro, O Porriño oraz szwedzka Sven Eriksonsgymnasiet, Boras) w ramach programu Erasmus + „Europeans for Fair Trade”.

Celem spotkania było podsumowanie wspólnych działań w pierwszym roku pracy oraz omówienie spotkań projektowych dla uczniów, które odbędą się w bieżącym roku szkolnym w Boras oraz Poznaniu.

Gościem szczególnym była pani profesor Magdalena Stefańska, wykładowczyni Uniwersytetu Ekonomicznego, która przeprowadziła warsztaty pt. „The Economic Consequences of the Fair Trade Development for Producers of Agricultural Commodities dla nauczycieli zaangażowanych w projekt. Nie zabrakło także czasu na integrację – nauczyciele odbyli wycieczkę do Wielkopolskiego Parku Narodowego, gdzie drezynami pokonali ośmiokilometrowy odcinek na trasie Mosina – Osowa Góra oraz zwiedzili Poznań i spróbowali dań regionalnych.

.

 .

 

W dniach 23-30 kwietnia 2017 grupa uczniów klas drugich wyjechała do Hiszpanii na realizację projektu Europeans for Fairtrade – w ramach programu Erasmus+.

Uczniowie, pod opieką prof. Elżbiety Koralewskiej, prof. Anny Labrzyckiej i prof. Marcina Cieniucha wybrali się do Galicji, do IES Ribeira de Louro, w O Porriño.

Przed wyjazdem, uczniowie angażowali się w wiele inicjatyw promujących ideę Sprawiedliwego Handlu. Uczestnicy projektu udzielili wywiadu w telewizji WTK oraz przygotowali prezentacje, materiały multimedialne, plakaty, ulotki i wydarzenia szkolne szerzące świadomość o wpływie Sprawiedliwego Handlu na życie najbiedniejszych.

.

Podczas wymiany uczniowie z Hiszpanii, Szwecji i Polski dzielili się pomysłami dotyczącymi szerzenia wiedzy o Sprawiedliwym Handlu oraz o znaczeniu wspierania lokalnych firm. Dyskusje odbywały się w oparciu o badania przeprowadzone podczas prac w grupach, oraz podczas wykładów i prezentacji zorganizowanych przez szkołę hiszpańską. W ostatnim dniu wizyty został również rozstrzygnięty konkurs na film wideo związany z tematyką Sprawiedliwego Handlu. Drugie miejsce zajął film uczniów II LO: Barbary Adamskiej, Mateusza Stelmasiaka oraz Marii Owczarzak.

Dzięki wycieczkom zorganizowanym przez hiszpańskich nauczycieli uczestnicy mieli okazję zwiedzić wiele interesujących miejsc w Galicji, takich jak Santiago de Compostela, w tym Muzeum Pielgrzymów. Uczniowie dowiedzieli się o wpływie, jakie Santiago de Compostela miała na rozwój Europy.

Uczestnictwo w lekcjach i spędzanie czasu z rodzinami hiszpańskimi, dostarczyły uczniom niezapomnianych wspomnień i nowych znajomości oraz okazji do poznania obcej kultury.

.

.


.

 

 

W dniach 27-31 marca 2017 odbyło się 4 spotkanie projektoweExploring the potential of the cities in the future – w ramach programu Erasmus+ Cities., Tym razem, grupa uczniów z klasy 1f pod opieką prof. Małgorzaty Mierzejewskiej i prof. Elżbiety Purczyńskiej wybrała się do Norwegii, do Nesodden videregående skole – szkoły mieszczącej się w Nesodden koło Oslo .

.

Jeszcze przed wyjazdem wszyscy uczestnicy projektu przygotowali prezentacje, na temat miejsc zaniedbanych lub mających potencjał rozwoju w miastach, z których pochodzą. W czasie projektu przedstawili propozycje władz miejskich dotyczące ich rewitalizacji bądź zagospodarowania.

.

Uczniowie, w grupach międzynarodowych, wspólnie pracowali nad zaplanowaniem najlepszych rozwiązań dla zaniedbanego terenu Tangen Brygge w Nesodden, wykorzystując zdobytą wcześniej wiedzę, czerpiąc inspirację z wycieczek po Oslo i spotkań z ekspertami: architektami, przedstawicielami, władz lokalnych oraz, przewodnikami miejskimi.

.

W czasie projektu, dzięki wycieczkom zorganizowanym przez norweskich nauczycieli, uczestnikom udało się poszerzyć wiedzę na temat rozwoju i planowania miast: zwiedzili m.in. historyczną część miasta Kvadraturen z zachowanymi budynkami z XVIII wieku,, tereny postindustrialne Nedre Foss w Oslo nad rzeką Akerselva, podziwiali nowoczesną architekturę Opery Narodowej czy rzeźby w Parku Vigelanda.

.

Na pewno niezapomnianych wrażeń dostarczył naszym uczniom pobyt u rodzin norweskich, była to okazja do zapoznania się z nową kulturą i zawarcia nowych znajomości.

.

-RELACJA KASI-

.

.


.

.

W dniach 23-27 stycznia 2017 odbyło się 3 spotkanie projektowe w ramach programu Erasmus+ Cities. Tym razem grupa uczniów z klasy 1f pod opieką prof. Małgorzaty Mierzejewskiej i prof. Ewy Krygier-Court wybrała się do Holandii do zaprzyjaźnionej szkoły Farel College w Amersfoort. Tematem tej części projektu było idealne miasto przyszłości. Jeszcze przed wyjazdem uczestnicy przygotowali plakaty i prezentacje na temat miast, z których pochodzą, przedstawiając kierunki rozwoju i wyzwania na przyszłość.

W czasie projektu, dzięki wycieczkom zorganizowanym przez holenderskich nauczycieli, uczestnikom udało się poszerzyć wiedzę na temat rozwoju i planowania miast: zwiedzili różne części Amersfoort, nowoczesny architektonicznie Rotterdam, historyczny (muzeum Het Schip) a zarazem nowoczesny Amsterdam ( centrum biznesowe Zuidas), oraz uczestniczyli w wykładzie „Sustainable Cities” na Uniwersytecie Technicznym w Delft.

Praca w grupach w szkole koncentrowała się na stworzeniu modelu idealnego miasta (Paper Town) oraz zaprezentowanie różnych aspektów istotnych dla mieszkańców i zrównoważonego rozwoju miast. -RELACJA MAI –

.

.


.

EUROPEANS FOR FAIR TRADE. ERASMUS PLUS. Pierwsze wydarzenie związane z Debatami Oksfordzkimi już za nami. 28 listopada 2016 odbyło się spotkanie z panem Tadeuszem Makulskim, prezesem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu. Rozmowę poprowadzili Witold Janas oraz Wojciech Sławnikowski. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas: 1A, 1C, 2B, 2E oraz 2F.

.

.


.

W dniach 7-8 listopada 2016 w II LO odbyło się spotkanie nauczycieli ze szkół partnerskich (Nesodden videregående skole, Gymnasium Aspel Rees, IES ALGARB Ibiza oraz Farel College Amersfoort) współpracujących w ramach projektu Erasmus+ CITIES.

.

Celem spotkania było podsumowanie wspólnych działań w pierwszym roku pracy oraz omówienie dwóch spotkań projektowych dla uczniów, które odbędą się bieżącym roku szkolnym w Amersfoort i Nesodden.

.

Uczniowie klasy 3f, którzy w zeszłym roku wzięli udział w projekcie, również pełnili rolę gospodarzy: oprowadzili gości po szkole i przygotowali prezentacje na temat wpływu projektu na Szkołę i Uczniów.

.

.


.

.

Nasza szkoła rozpoczęła projekt Erasmus Plus – EUROPEANS FOR FAIR TRADE spotkaniem projektowym dla nauczycieli w Kirkwall w Szkocji. Spotkanie odbyło się w dniach 13 – 14 października 2016, uczestniczyły w nim wszystkie szkoły zaangażowane w działania projektowe.

.

.


 

.

IBIZA 2016 – projekt CITIES

.

Samolot dotyka płyty poznańskiego lotniska. Nasza podróż dobiega końca, choć w głowie nadal mamy wspomnienia wspaniałych dni spędzonych na Ibizie. Od 18 do 24 kwietnia 2016r. sześcioro uczniów naszej szkoły pod opieką prof. Smak i prof. Wieloch brało udział w spotkaniu projektowym Erasmus+ w hiszpańskiej szkole Algarb. Nie był to jedynie tydzień beztroskich wakacji – uczniowie z pięciu krajów: Polski, Norwegii, Niemiec, Holandii i Hiszpanii zgromadziło się, by poddać analizie przestrzeń miejską zarówno ich rdzennych miast, jak przede wszystkim stolicy Ibizy – Eivissy i okalających ją miejscowości Saint Jordi, Saint Joseph i Saint Eulalia.

.

Pięciodniowe zmagania projektowe pod hasłem ,,Cities – current state” rozpoczęliśmy od nawiązania kontaktów z naszymi ,,współpracownikami” podczas szkolnego International Party, kiedy to w sympatycznej atmosferze mogliśmy spróbować tradycyjnych smakołyków przywiezionych przez uczniów z ich krajów oraz wziąć udział w animacjach przygotowanych przez gospodarzy..

.

Po uprzejmym przyjęciu przez hiszpańskich uczniów i ich rodziny w poniedziałek skupiliśmy się już na tematyce miejskiej – zaczęliśmy od spotkania z burmistrzem Ibiza City w ratuszu majestatycznie położonym na wzgórzu Starego Miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta ta została udokumentowana artykułem w lokalnej gazecie, a my dowiedzieliśmy się, jak zarządza się tak tętniącym życiem miastem. Następnie czekało na nas wyzwanie kryjące się pod tajemniczą nazwą gymkhana, czyli gra miejska, dzięki której zwiedziliśmy najważniejszy zabytek wyspy – akropol Dalt Vila. Dzień zwieńczyliśmy spacerem promenadą Nowego Miasta.

.

Wtorek poświęciliśmy na analizę dostępności dystryktu Saint Jordi dla niepełnosprawnych, inscenizując spacer z wózkami inwalidzkimi, kiedy to każdy mógł na chwilę wcielić się w rolę osoby z ograniczonymi możliwościami poruszania się i sprawdzić przygotowanie miejsc użyteczności publicznej dla takich osób. Tego dnia zajęliśmy się także opracowaniem ankiet wypełnionych przez uczniów szkoły przed wyjazdem dotyczących edukacji i zatrudnienia mieszkańców, budynków, środowiska i transportu miast, w których mieszkają uczniowie poszczególnych krajów. Zdobyte i przedstawione graficznie informacje wykorzystaliśmy w czasie kolejnych dni, tworząc plakaty przedstawiające oblicza miast.

.

Środa znów była dniem skupionym na turystyce – rano wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego ruchu turystycznego na Ibizie oraz związanych z nim szans, zagrożeń i wyzwań, a później udaliśmy się na wycieczkę do urokliwego Parku Narodowego Ses Salines, niegdyś będącego centrum prosperującego przemysłu solnego wyspy. Teraz można podziwiać tam zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz obserwować ptaki, dla których utworzono tu rezerwat.

.

Kolejne dni również obfitowały w atrakcje – odwiedziliśmy przyjazny środowisku zakład biomasy, uczestniczyliśmy w dniu otwartym szkoły i hucznie obchodzonym święcie patrona Saint Jordi, nie zabrakło i wypoczynku na plaży oraz czasu na zakup pamiątek. Jednak najwięcej wrażeń przysporzyła wycieczka kajakiem po wodach malowniczej zatoki, z której to wszyscy wrócili z uśmiechem na twarzy. Sobota była ostatnim dniem spędzonym wśród hiszpańskich przyjaciół, których życzliwość i gościnność sprawiły, że trudno było nam się pożegnać z Ibizą.

Wszystko, co miłe niestety szybko się kończy. Pełni energii nabytej z promieni hiszpańskiego słońca wracamy do codziennych obowiązków, a dzięki projektowi Erasmus+ staliśmy się bardziej świadomi swojej roli jako mieszkańcy miast.

.

.


.

Erasmus-logo

Projekt CITIES – W dniach 14-20.02. 2016 grupa uczniów z klasy 2f: Ania Kraska, Julia Łaganowska, Olga Łojewska, Piotr Grobelny, Piotr Stelmasiak i Adam Piętka pod opieką prof. Małgorzaty Mierzejewskiej i prof. Elżbiety Purczyńskiej wzięła udział w spotkaniu projektowym w Aspel Gymnasium w niemieckim miasteczku Rees.

.

Tematem spotkania była historia miasta i jego rozwój w przeszłości – spojrzenie na miejsce/budynki, mieszkańców i ich prawa, oraz bezpieczeństwo/obronność.

.

W czasie pracy w szkole, uczniowie z 5 krajów, porównali rozwój europejskich miast, zaprezentowali swoje miasta oraz przygotowali plakaty i broszury na wystawę w szkole.

.

Pracę w szkole uzupełniły wycieczki tematyczne do Xanten, Essen (Zollverein) i Münster, wykład na uniwersytecie Duisburg-Essen o rozwoju miast oraz gra miejska w Rees. Na zakończenie odbył się również European evening and buffet, podczas którego gospodarze podsumowali projekt.

.

Relacja Piotra i Adama (upload)

.

W czasie pierwszego spotkania zamieszczone również były relacje na blogu – będzie on kontynuowany przez cały projekt:

 

http://citiesinternationalproject.blogspot.de/

.

.


.

Erasmus-logo

.

Projekt CITIES – W dniach 26-28.10. 2015 w Amersfoort odbyło się spotkanie nauczycieli – koordynatorów otwierające pierwszy rok projektu. Zostały omówione założenia projektu, zadania poszczególnych partnerów oraz sprawy organizacyjne dotyczące wyjazdów z uczniami. W ramach „dobrych praktyk” uczestniczyliśmy w lekcji i dyskusji na temat zintegrowanego nauczania przedmiotowo- językowego (CLIL)

.

Omówiliśmy również 2 spotkania projektowe, które odbędą się:

.

15-20.02.2016 w Rees

18-24.04.2016 na Ibizie

.