Wymiana polsko-niemiecka

W dniach 23–29 kwietnia 2025 r. odbyła się rewizyta uczniów z Hanoweru w ramach polsko-niemieckiej wymiany z 2LO.

Tydzień rozpoczęliśmy od integracji i wspólnego zwiedzania Poznania, a zakończyliśmy trzydniowym wyjazdem do Trójmiasta i na Kaszuby. Zwiedzaliśmy Malbork, Gdańsk, Sopot i zdobyliśmy Wieżycę! Piękne chwile spędzaliśmy także podczas gry w kręgle.

Wspólne przeżycia, rozmowy i śmiech sprawiły, że pożegnanie nie należało do łatwych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i rodzinom goszczącym za wspaniały czas!

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Dwójka w Warszawie: Sejm, Senat, Starówka

We wtorek 8 kwietnia uczniowie klas 1b i 1c wzięli udział w fascynującej wycieczce do Warszawy – serca polskiej historii, kultury i polityki.
Pierwszym punktem naszej podróży był spacer z przewodnikiem po najstarszych i najbardziej malowniczych zakątkach stolicy. Przemierzając ulicę Świętojańską, Rynek Starego Miasta oraz Krakowskie Przedmieście, odkrywaliśmy ślady przeszłości, podążając szlakiem literatury i historii.
Kolejnym przystankiem był Sejm i Senat, gdzie mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać kulisy funkcjonowania polskiego parlamentu. Zobaczyliśmy wnętrza, w których zapadają kluczowe decyzje państwowe ⚖️ oraz poznaliśmy historię tego ważnego dla Polski miejsca.
Na zakończenie zwiedziliśmy Łazienki Królewskie 🌳🏰 – jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-ogrodowych w Polsce. Spacerując wśród zabytkowych pawilonów, rzeźb i urokliwych alejek, mogliśmy poczuć atmosferę epoki panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz podziwiać niezwykłą harmonię architektury z naturą.

Otwarcie wystawy “Dwójka czyta”

Zapraszamy na szkolną wystawę zorganizowaną w II LO w Poznaniu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa!
To już finał tego projektu w naszej szkole. Prezentujemy na niej nie tylko książki związane z Poznaniem, ale przede wszystkim niezwykłe zdjęcia, na których nasi uczniowie (ambasadorzy czytelnictwa) w różnych zakątkach stolicy Wielkopolski czytają, dając w zaskakujący sposób wyraz swemu zadowoleniu i zaintrygowaniu😊.
Zdjęcia zostały wyeksponowane na specjalnej instalacji mającej symbolizować poznański ratusz — ikonę naszego miasta!
Nietypowym elementem wystawy jest także literacka mapa Poznania, która prowadzi przez ciekawe miejsca w mieście opisane w powieściach, reportażach, tomikach poezji.
Mamy nadzieję, że wystawa zachęci nas wszystkich do obcowania z literaturą, do poszukiwania w niej odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a także do odkrywania nowych światów — zarówno tych rzeczywistych, jak i fikcyjnych.

Finał Olimpiady Filozoficznej

Laureat Olimpiady Filozoficznej!
„Hej, mam na imię Adam, niedawno zostałem Laureatem Olimpiady Filozoficznej i chciałbym się podzielić moimi przeżyciami.
Olimpiada składała się z trzech etapów; w pierwszym trzeba było napisać esej, w drugim zdać test pisemny i ustny, a we Warszawie bronić swojej pierwszo-etapowej pracy.
Uczestniczenie w Olimpiadzie dało mi motywację do nauki, której bardzo potrzebowałem – większość nauki to czytanie książek długimi godzinami, lecz szkolne Kółko Filozoficzne pomogło mi w zarządzeniu moim czasem i znalezieniu go, by napisać esej.
Następny etap był stresujący, nie z powodu eseju, w którym ważniejsze było myślenie niż wiedza, ale po odpowiedzi ustnej bałem się, że odpadnę, lecz szczęśliwie go zdałem i zacząłem podróż do Warszawy, w której, po przyjemnej rozmowie z komisją, zostałem Laureatem.
Zachęcam innych do spróbowania swoich sił w Olimpiadzie, było to miłe i uczące przeżycie i cieszyłbym się z niego, niezależnie od wyniku.”

Mistrzostwa Świata w karate

Ciekawi i inspirujący Ludzie Dwójki🩷

Do grona takich osób należy, tegoroczna maturzystka, Julia Brzostowska z klasy 4c
Z przyjemnością informujemy o osiągnięciach Julii, uczennicy naszej szkoły, która została powołana do kadry narodowej Polskiej Unii Karate, co stanowi ogromne wyróżnienie i otwiera przed nią nowe możliwości rozwoju sportowego.
Julia reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata w Karate, odbywających się w Wenecji, gdzie zmierzyła się z najlepszymi zawodniczkami z całego świata, zdobywając cenne doświadczenie.
W ostatnim czasie zdobyła także brązowy medal na prestiżowych zawodach Polish Open, potwierdzając swoją wysoką formę i determinację.
Gratulujemy Julii spektakularnych sukcesów!
Podziwiamy umiejętności łączenia nauki z pasją sportową, zaangażowanie i wytrwałość.
Życzymy dalszych sukcesów oraz radości z dążenia do nich, trzymamy kciuki za egzaminy maturalne

Głosowanie na film “Take it easy”

Zwracamy się z prośbą o głosy ( w formie polubienia pod filmem).
Film zrealizowany przez uczennice i uczniów naszej naszej szkoły, walczy o Nagrodę Publiczności, w Praskim Festiwalu Filmów Młodzieżowych!
Wspierajmy naszych młodych artystów!

Finał Olimpiady Biologicznej

Ignacy Podlaszewski zdobył tytuł Finalisty Olimpiady Biologicznej i tym samym 100% na maturze z biologii.
To osiągnięcie gwarantuje mu wstęp na wymarzone studia medyczne.
Opieka naukowa: prof. Małgorzata Dembska oraz prof. Małgorzata Rzepka
Serdecznie gratulujemy tego wspaniałego osiągnięcia.

XVIII Ogólnopolski Konkurs Chemiczny

Uczennica klasy 3d – Helena Śliwińska została laureatką drugiego miejsca w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym organizowanym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Następnego dnia w Gdańsku wraz z 125 innymi uczestnikami zmierzyła się z zadaniami testowymi finałowego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Politechniki Gdańskiej „Wygraj Indeks”. Otrzymała w nim tytuł laureata oraz jednocześnie indeks na Wydział Chemii tejże uczelni.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Książka dawniej i dziś

Projekt „Książki dawniej i dziś”
11 kwietnia uczniowie z kl. 3b i 2f.1 wraz z panią Małgorzatą Alinowską-Milą i panią Teresą Kolińską zakończyli całoroczną współpracę z Biblioteką Raczyński w ramach szkolnego projektu edukacyjnego „Książki dawniej i dziś”
W czasie zajęć warsztatowych zgłębili m. in. wiedzę z zakresu działania cyfrowych bibliotek, cenzury czy propagandy. Mieli możliwość zwiedzenia pomieszczeń dostępnych wyłącznie dla pracowników Biblioteki Raczyńskich: działów zakupów i opracowania książki oraz zbiorów specjalnych, komory fumigacyjnej, introligatorni, magazynu księgozbioru podstawowego. Ponadto w darze dla biblioteki szkolnej otrzymali książki pisane alfabetem Braillea.

Wymiana ze szkołą Farel College w Amersfoort

Między 10 a 16 kwietnia klasa 2a (pre-IB) pod opieką prof. K. Potocznej i prof. M. Mierzejewskiej spędziła tydzień w Amersfoort w Holandii na wymianie ze szkołą Farel College.
Tym razem oprócz standardowego programu (zajęcia w szkole, wizyty w muzeum w Spakenburg, galerii w Hadze czy wspaniałego spaceru po plaży w Scheveningen) nasi gospodarze zorganizowali szkolną dyskotekę, podczas której bawili się wszyscy uczniowie z wymian międzynarodowych przebywających obecnie w Farel College (oprócz naszej szkoły była także szkoła z Włoch i z Węgier).
To, co jest ważne w wymianie to to, że przez tydzień możemy żyć po holendersku i pracować nad wzajemnym zrozumieniem.

Etap regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Turbolandeskunde

Etap regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Turbolandeskunde 2025 już za nami! 🇩🇪✨
W piątek, 11 kwietnia 2025 r., w siedzibie IX Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta w Poznaniu, odbył się etap regionalny tegorocznej edycji konkursu Turbolandeskunde, którego tematem przewodnim były Niemcy. 🗺️
W zmaganiach wzięły udział drużyny z 21 szkół z całego regionu, wykazując się imponującą wiedzą na temat naszych zachodnich sąsiadów, w tym nasza szkolna drużyna z klasy 2c – w składzie: Marcelina Ratajczak, Adam Pelko i Kornel Szkurat.
Dziękujemy naszym odważnym uczniom za wspaniałą atmosferę, wysoki poziom i zaangażowanie. ❤️
Nauczyciele języka niemieckiego

Śniadanie w Dwójce z Panią Profesor Sławomirę Wronkowską-Jaśkiewicz

8 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły Panią Profesor Sławomirę Wronkowską-Jaśkiewicz w ramach kolejnego „Śniadania w Dwójce” 🏫
Pani Profesor opowiedziała nam o swojej bogatej karierze prawnika i pracy w między innymi Trybunale Konstytucyjnym, Radzie Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów czy jako wykładowca na uczelniach👩‍⚖️📝.
Podzieliła się z nami również swoim doświadczeniem z zakresu pracy w zawodzie prawnika oraz opinią na temat aktualnej sytuacji prawnej ⚖️. Pani Profesor odpowiadała również na pytania uczniów, aby na koniec, razem z Samorządem, zjeść śniadanie i złożyć podpis w księdze pamiątkowej✍️. Bardzo dziękujemy Pani Profesor za to cenne i bardzo merytoryczne spotkanie🤝!
fot: Jakub Oziewicz, Nina Kołakowska