Aktualności

 

  .

.

.

.

   

  logo konkursu RPM

.

dobrze zaprojektowana szkola

logo-fundacja czerneckiego

.

l2

,

akcja_edukacyjna_oficjalna-grafika

.

szacun-logo

DSD II

.

dsd

.

Uczniowie II LO mają możliwość przystępowania do międzynarodowego egzaminu sprawdzającego kompetencje w zakresie języka niemieckiego DSD II. W ramach przygotowania do DSD uczestniczą w dodatkowych lekcjach z niemieckim nauczycielem.

.

.


.

dsd

.

Czym jest DSD II?

.

Deutsches Sprachdiplom II (DSD II) jest certyfikatem poświadczającym znajomość języka niemieckiego, do którego egzaminy przygotowuje Kultusministerkonferenz (KMK).

.

Egzaminy na DSD są przeprowadzane w szkołach średnich w klasie maturalnej. Certyfikat DSD II zdaje się na poziomie B2/C1, z czego wynika, że egzamin ten jest niemieckim odpowiednikiem egzaminu CAE z Cambridge. Do egzaminu podchodzi się bez konieczności uiszczania jakiejkolwiek opłaty, o ile zdaje się go grupowo.

.

Wcześniej egzamin uważało się za zdany tylko wówczas, gdy uczestnik osiągnął co najmniej 30% z każdej części egzaminu, a łączny wynik egzaminu przekroczył 60%. W 2007 formuła została zrewolucjonizowana i obowiązuje do dziś: osoby, które osiągną co najmniej 30% z każdej części, ale nie przekroczą 60% ze wszystkich części, otrzymują certyfikat DSD B2, natomiast osoby, które zdały go według wcześniejszych warunków: DSD C1.

.

Egzamin DSD II:

– jest bezpłatny

– uprawnia do studiowania w Niemczech

– zwiększa szanse absolwentów na rynku pracy

.


.

Co roku w II LO odbywa się uroczystość wręczenia dyplomów DSD Stufe II, na której obecni są dyrektorzy, nauczyciele i absolwenci poznańskich szkół patronackich ZfA (II, VII oraz IX LO). Certyfikaty z egzaminu języka niemieckiego na poziomie B2 i C1 wręczają zaproszeni goście honorowi – przedstawiciele Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

.


.

Poznań: język niemiecki w szkołach – DSD

.


.

25 maja 2017 w auli II LO uczniowie  trzech  poznańskich szkół  (II LO, VII LO, IX LO) oraz z  I LO w Pile i w Wałczu mieli przyjemność odebrać certyfikaty Deutsches Sprachdiplom Stufe II (DSD II) z rąk Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu – pani Marion Ramackers.

Gratulacje szczęśliwym absolwentom DSD złożyli obecna na uroczystości Pani Andrea Goldmann – Koordynator DSD, Dyrektorzy i Profesorowie przybyłych szkół oraz Rodzice uczniów odbierających dyplomy. Uroczystość umiliły gościom występy Sophie Williams z VII LO oraz Kai Michałowicz z II LO.

Po części oficjalnej wszyscy zebrali się przy stole w holu szkoły, dzieląc się przy słodkim poczęstunku refleksją z uroczystości i wymieniając cenne doświadczenia. Absolwentom DSD składamy serdeczne gratulacje!

.

.


.

W roku szkolnym 2015/2016 do egzaminu DSD przystąpiło 21 uczniów z klasy 3c i 3f. Dumą napawa nas fakt, iż wszyscy uczniowie 2 LO, którzy w tym roku przystąpili do sesji DSD zdali egzaminy i otrzymają certyfikaty.

.

19 maja 2016 w auli II LO odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów Deutsches Sprachdiplom (DSD) Stufe II, w której udział wzięli uczniowie szkół z rejonu Polski Zachodniej objętych patronatem Republiki Federalnej Niemiec.

.

Gościem honorowym był przedstawiciel Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu – Konsul ds. Kultury pani Ursula Elbers.

.

Na uroczystość zaprosiliśmy tegorocznych absolwentów DSD wraz z dyrektorami i nauczycielami.

.

.


.
logo-podr

POLSKO-NIEMIECKI PODRĘCZNIK DO HISTORII.

.

W dniu 22 czerwca br. w berlińskiej szkole Robert-Jungk-Oberschule odbyła się prezentacja pierwszego tomu podręcznika do historii „Europa. Nasza historia / Europa. Unsere Geschichte” , który został przygotowany przez polskich i niemieckich ekspertów, autorów, redaktorów i wydawców pod patronatem ministrów spraw zagranicznych obu krajów – Witolda Waszczykowskiego oraz Franka-Waltera Steinmeiera.

 

.

Minister Steinmeier powiedział;

„Trud opłacił się. To wspaniała książka, która uczula na marzenia, ale i traumę, które łączą Polaków i Niemców; książka pomoże w sformowaniu wspólnego niemiecko-polskiego spojrzenia na historię, na jej ciemne strony, które i na naszych czasach odcisnęły piętno, ale także na jasne strony naszej wspólnej historii.”

.

Wszystkich uczniów II LO zapraszamy do zaznajomienia się i korzystania z powyższego podręcznika, który dostępny jest w szkolnej bibliotece.

.


.

DSD 2015

.

Przedstawicielki Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu: Konsul ds. Kultury Pani Ursula Elbers i Pani Dr Irena Kurasz wręczyły uczniom dyplomy DSD.

Szczególne gratulacje z rąk Pani Konsul odebrała uczennica klasy 3c Dorota Szymała, która jako jedna z trzech uczennic w Polsce otrzymała stypendium Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) na cały okres studiów w Niemczech. Dorota wybrała kierunek studiów Biowissenschaften na Uniwersytecie w Heidelbergu.

.

– Uroczystość wręczenia dyplomów w 2015. –

.

 


.

volkswagen-logo

.

.


.

.

DSD II – galeria »