Aktualności

 

  .

.

.

 

.

.

   

 

logo konkursu RPM

.

.

.

dobrze zaprojektowana szkola

logo-fundacja czerneckiego

.

l2

,

akcja_edukacyjna_oficjalna-grafika

.

szacun-logo

Dyskusyjny Klub Książkowy „Dwójki”

.

Jeśli lubisz książki, czytasz i rozmyślasz, prowadzisz dyskusję,
ale jesteś również dobrym słuchaczem i często zadajesz pytania, także sobie – zapraszamy Cię do DKKD.

Tu wreszcie wypowiesz się, podzielisz wrażeniami z przeczytanych lektur, opowiesz o emocjach, jakie wywołują w tobie słowa.

Nie musisz być znawcą literatury, nie będziesz do niczego przymuszany czy ponaglany, możesz być jedynie słuchaczem,
a włączysz się do rozmowy we właściwym dla siebie momencie.

.

Będziemy czytać książki z gatunku/ obszaru:

– reportażu współczesnego,

– literatury polskiej, japońskiej, czeskiej…

– „klasyki na nowo”,

– kontrowersji,

– na tropie tajemnic,

– psychologii,

– filozofii,

– new adult,

– fantastyki postapokaliptycznej,

– poezji,

– biografii,

– baśni/ mitologii/ legend,

– na pograniczu stylu

.


.

18 marca w kawiarni CieKawa odbyło się kolejne spotkanie DKKD, na którym omówiona została książka W. Moers „Miasto śniących książek”. Uczestniczki doceniły kunszt literacki i wyobraźnię autora, który przedstawił w powieści świat nierozerwalnie związany z książkami. Zwrócono uwagę na  występujące w opowieści odniesienia do współczesnych pisarzy zakamuflowane pod postacią anagramów. Nie wszystkich jednak lektura zachwyciła w równym stopniu. Jedną z członkiń zniechęciły ilustracje w książce, które zbyt dosłownie zobrazowały bohatera i zdarzenia, nie pozostawiając miejsca na indywidualną wyobraźnię czytelniczki. Zwieńczeniem spotkania było przywołanie i interpretacja wybranych cytatów z książki: „Jeśli kropka jest murem, to dwukropek drzwiami”, „Od myślenia nie da się tak łatwo powstrzymać, jak od mówienia”, „Ciekawość jest najpotężniejszą siłą napędową w kosmosie, ponieważ jest w stanie pokonać dwie największe siły hamujące: rozsądek i strach”, ,, Jedzenie? Sprawa drugorzędna. Mycie? Marnotrawstwo czasu. Tylko czytanie, czytanie, czytanie było istotne”.

.

.


.

Członkinie DKKD tym razem spotkały się w Concordia Taste, żeby porozmawiać na temat książki Pauliny Wilk „Pojutrze. O miastach przyszłości”. Autorka w jednym z wywiadów podkreśliła, że jest bardzo ciekawa przyszłości miast: „Zatęskniłam za przyszłością. Taką, dla której chce się żyć: odważnej, odmiennej, naprawdę nowej, prowadzącej w nieznane miejsca”. W związku z tym w swojej książce opisała ona miasta, które doświadczają przemian cywilizacyjnych, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, borykają się z przeludnieniem, zaskakują gwałtownymi zmianami klimatu, są eksperymentem gospodarczym. P. Wilk zadaje także pytanie, czy wobec tych przemian, można bać się przyszłości planety i gatunku ludzkiego. Uczestniczki spotkania zwróciły uwagę na to niebezpieczeństwo, które tkwi  w braku równowagi między naturą a cywilizacją. Wśród zebranych były pesymistki, które źle wróżyły naszej planecie. Na końcu spotkania pojawiło się pytanie: dlaczego dany budynek zapada nam w pamięć? Odpowiedzi pokazały indywidualny stosunek uczestniczek do architektury jako dziedziny sztuki. Biorące udział w zebraniu były zgodne co do tego, że architektura winna spełniać funkcję użytkową. W głównej mierze, dlatego, że jest tłem naszej codzienności i zazwyczaj odczuwamy ją poprzez drobne fragmenty, detale, przyjazne rozwiązania konstrukcyjne…

.

Zachęcamy do przeczytania książki, która inspiruje do rozważań typu: co by było gdyby…

.

.

.

Pierwsze spotkanie DKKD w tym roku szkolnym

.

8 października br. w kawiarni Pod Lampionami odbyło się kolejne spotkanie miłośniczek czytania. Rozmawiałyśmy o powieści japońskiego pisarza Kobo Abe – Kobieta z wydm.

Książka wywarła na nas wrażenie przytłoczenia i klaustrofobicznego doznania.Piasek, który dominuje w książce okazał się złożoną metaforą losu, wolności, ludzi, czasu. Spróbowałyśmy zrozumieć postępowanie bohatera, zadając pytanie czy  był bardziej ofiarą, czy może katem? Analizowałyśmy również jego przemyślenia i egzystencjalne refleksje, doszukując się porównań do postaci w twórczości Kafki i Gombrowicza.

Zaskoczyło nas zakończenie opowieści o tym „japońskim Syzyfie”. Bowiem to, co dotąd było dla niego zniewoleniem i przekleństwem, nagle stało się sensem życia.

.

.

 

 

.


 

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie
Dyskusyjnego Klubu Książkowego Dwójki

18 września o godz. 16:00 do czytelni

.

 

.

Dyskusyjny Klub Książkowy Dwójki – galeria »

.