Aktualności

 

  .

.

.

.

.

.

   

  logo konkursu RPM

.

dobrze zaprojektowana szkola

logo-fundacja czerneckiego

.

l2

,

akcja_edukacyjna_oficjalna-grafika

.

szacun-logo

Konkursy

.

Do finału centralnego Konkursu Wiedzy o Antyku awansowało czterech uczniów z naszej szkoły. Są to Jakub Kulczyński z 2e, Kinga Kusiak z 1f, Maria Latanowicz z 3a i Wojciech Sławnikowski z 3f. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na finale.

DP


.

Turniej Konstytucyjny

.

Mamy przyjemność poinformować, iż zespół z naszego liceum w składzie: Kamila Stachowiak, Martyna Kaczmarek i Mikołaj Kobryński pod przewodnictwem kapitana Witolda Janasa zajął pierwsze miejsce w „Wielkiej Bitwie Młodych Konstytucjonalistów” w ramach projektu „Turniej Konstytucyjny” organizowanego przez Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego „Pro Publico Bono”.

W pierwszym etapie drużyna konkurowała z 8 liceami, a w finale zmierzyła się z Liceum Marii Magdaleny i z VII LO im. Dąbrówki w Poznaniu. Uczniowie „Dwójki” wykazali się dużą wiedzą z zakresu prawa konstytucyjnego i treści Konstytucji RP, co sprawiło , iż pewnie pokonali przeciwników i sięgnęli po zasłużone zwycięstwo.

Nagrodą dla uczestników jest wizyta w Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego i Instytucie Bronisława Komorowskiego w Warszawie. Ponadto naszym uczniom został zaproponowany staż w jednej z poznańskich kancelarii, która była patronem konkursu.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy następnych sukcesów!

.

.


.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Filip Jarzyński z klasy II f, wygrał szkolny etap i zakwalifikował się do finału etapu wojewódzkiego konkursu PTOP Salamandra „Parki Narodowe w Polsce”. Serdecznie gratulujemy.

.


.

Z radością informujemy, że do etapu finałowego XXIII Konkursu Chemicznego UAM zakwalifikowało się 12 osób z naszego LO. To najliczniejsza grupa uczniów z całej Wielkopolski!

Anna Czombik – 2c

Anna Majchrzak – 3d

Agata Warlich – 3c

Marta Foltynowicz – 3d

Piotr Niziołek – 3c

Marcin Bursy – 3c

Aleksander Bogdański – 3c

Aleksander Pawlikowski – 2b

Łukasz Szewczyk – 2d

Gabriel Ławiński – 1d

Marcin Pyrek – 3c

Jakub Dakowski – 3d

Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia na zawodach finałowych 3 marca 2018!

.


.

W finale 4 Konkursu Chemicznego Politechniki Łódzkiej: naszą szkołę reprezentować będą (jako jedyni z Wielkopolski!): Justyna Hornik – 2d, Gabriela Korzańska – 2d, Pior Niziołek – 3c i Marcin Bursy – 3c.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu w finale!

.


.

Wielkopolskie Mecze Matematyczne (5 edycja)

.

27 XI 2017, reprezentacja II LO w składzie:

 

Agata Skoczylas (3B), kapitan

Wojciech Trojanowski (3B),

Jan Pielesiak (3B),

Oliwia Mikołajczak (2B),

Karolina Olejniczak (2F),

Franciszek Sowul (2F),

Anna Gwizdek (1B),

Dominik Mendyka (1D),

Piotr Błaszyk (1F),

Marceli Ciesielski (1F),

 

zwyciężyła w ćwierćfinałowym meczu z I LO z Poznania, w ramach 5. edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych.

.

.

Ostatecznie nasza reprezentacja (wzmocniona przez Marcelinę Suszczyk z 2b) została sklasyfikowana na trzecim miejscu w Wielkopolsce.

.

.


.

Ogólnoeuropejski konkurs tłumaczeniowy Juvenes Translatores

.

W czwartek 23 listopada w gościnnej czytelni naszej szkolnej Biblioteki odbyła się tegoroczna edycja ogólnoeuropejskiego konkursu tłumaczeniowego Juvenes Translatores, którego organizatorem jest Komisja Europejska. Podobnie jak ponad pięć tysięcy uczniów z całej Unii Europejskiej (oraz ok 250 uczniów z innych szkół w Polsce), piątka drugoklasistów z naszej Szkoły (Anna Łasecka z 2E, Karolina Mickiewicz z 2A, Kornelia Winiarska z 2F, Paweł Dominiak z 2C, Maja Szklarska z 2F) punktualne o 10.00 rozpoczęła pracę nad tekstami. Nasi uczniowie tłumaczyli teksty francuskie, hiszpańskie, niemieckie oraz angielskie na język polski (jedynie Sergiusz Skotnicki z klasy 2B, który po przejściu eliminacji z języka angielskiego z trzecim najlepszym wynikiem czekał w odwodzie, był gotów tłumaczyć z języka polskiego na język angielski). Kryterium przystąpienia do konkursu był wiek (rok urodzenia 2000), rekomendacja nauczycieli uczących, oraz, w przypadku języka angielskiego – sukces w eliminacjach.

Ogłoszenie wyników w lutym 2018 roku – ściskamy kciuki za powodzenie!

.

.


.

 

W niedzielę 12.11 na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM odbyła się druga edycja Wielkopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich organizowanego przez Fundację Edukacyjną G5. Drużyna 2LO złożona w całości z pierwszoklasistów (Mikołaj Piekutowski 1A, Mateusz Kaik 1E, Tomasz Iwanowski 1E, Jan Czarnecki 1E oraz w rezerwie Agata Kwaśnik 1A i Paulina Antoniewicz, 1E) doszła do etapu ćwierćfinałowego, debatując nad niezwykle trudnymi tezami, dotyczącymi min. poziomu finansowania nauki i kultury w Polsce, zjednoczenia Korei Północnej i Południowej, roli Turcji w NATO oraz federalizacji strefy Euro. Gratulujemy i liczymy na przyszłe sukcesy.

Opiekę nad drużyną sprawowali p. prof. Ewelina Smak i p. prof. Marcin Cieniuch.
.

.


.

Z radością informujemy, że uczennica klasy 1c, Zuzanna Grabowska, zajęła pierwsze miejsce w Konkursie Poezji Irlandzkiej w kategorii Recytacja Liceum.  Zuzie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

.

.


.

Drugie miejsce w Turnieju debat w języku angielskim

.

We wtorek 10 października drużyna ze Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich złożona – jakże dwójkowo – z dwójki pierwszoklasistów (Liliana Saadi i Maksymilian Skrzypczak z 1A) oraz dwójki drugoklasistów (Paweł Gołębiowski i Kacper Kryk z 2F) zajęła drugie miejsce w trzeciej edycji Turnieju Debat Oksfordzkich w Języku Angielskim Curie 2017 organizowanego w Gorzowie Wielkopolskim.

W Turnieju uczestniczyły szkoły z Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego (w tym organizator, 2 LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie) oraz Poznania.

W debacie finałowej sędziowanej przez aż 10 sędziów minimalnie lepsza (45:41) okazała się drużyna gospodarzy.

Dla młodej Dwójkowej drużyny pierwszy raz reprezentującej naszą Szkołę (pierwszy raz wystawiającą drużynę w turnieju debatach w języku angielskim) jest to dobry wynik i znakomite doświadczenie. Za rok jedziemy wygrać!

.

.

.


.

Debaty oksfordzkie

.

W czwartek 21 września w auli naszej Szkoły odbyła się debata w ramach konkursu „Rozważania nad Europą” organizowanego pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, p. Marka Woźniaka.

Dyskusję nad tezą „Życie moje i moich rówieśników zmieniłoby się na lepsze, gdyby Unia Europejska przekształciła się w państwo federacyjne” prowadziło dwanaścioro uczniów naszej Szkoły (reprezentanci klas 1e, 2A, 2B, 2E i 3E) oraz żywo reagująca publiczność, składająca się z uczniów zaprzyjaźnionych poznańskich liceów i techników, oraz dwóch klas Dwójkowiczów (1E i 1F-gr2).

W rolę sędziów i ekspertów wcielili się zaproszeni goście: p. Rafał Staniszewski z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, p. Sebastian Kubera z Fundacji Edukacyjnej G5, oraz dr Wojciech Dyba z Zakładu Polityki Regionalnej i Integracji Europejskiej, Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM.

Debata była wyrównana, ale werdyktem jurorów (16:14) zwyciężyła strona opozycji w składzie Jakub Woźniak, Maksym Kędzierski, Anna Szczęsna, Wiktor Galiński, Maksymilian Skrzypczak oraz Ksawery Dembiński. Serdecznie Gratulujemy!

Nagranie wideo, które powstało w czasie debaty oraz list zbierający wątki i refleksje, które się na jej podstawie pojawiły zostaną wysłane do organizatorów konkursu, którzy wybiorą najlepszą debatę w Wielkopolsce. Zwycięzcy będą mieli szansę w ramach nagrody zwiedzić Brukselę. Trzymamy kciuki!​

.

.

.

.

Konkursy – galeria »