Aktualności

 

  .

 

.

.

.

.

 

 

.

,

.

.

dobrze zaprojektowana szkola

logo-fundacja czerneckiego

.

.

.

dobrze zaprojektowana szkola

.

l2

,

akcja_edukacyjna_oficjalna-grafika

.

szacun-logo

Psycholog i doradca zawodowy

.

PSYCHOLOG SZKOLNY – Joanna Sadowska
.

joannasadowska@mail.com

.

poniedziałek  8:30 – 13:30

wtorek   8:30-14:00

środa  8:30 – 16:00

czwartek   8:30-13:30

piątek  8:30 – 13:30

 

PSYCHOLOG – DORADCA ZAWODOWY – Paulina Józefiak

paulina.jozefiak@2lopoznan.pl
.

.

poniedziałek   9:00 – 14:00

wtorek   10:00 – 15:00

środa   9:00 – 14:00

czwartek   8:30 – 12:30

piątek   8:30 – 12:30

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA:

.
.

logo-psycholog2

logo-psycholog4

logo-psycholog5

..

..

 


..

Rozpoczynamy zapisy i przygotowania do „Turnieju Psychologicznego”. Serdecznie zapraszam do zgłaszania się u psychologa szkolnego – Joanny Sadowskiej – do końca grudnia. Szczegóły w linku:
https://charaktery.eu/turniej-psychologiczny/aktualnosci

.


.

Jak skutecznie się uczyć? .Artykuły z praktycznymi wskazówkami
.

.


.

Minikursy dla ucznia zdolnego

.


logo-zdrowie

Ciekawa strona o zdrowiu i ekologii (kalkulator zdrowia; jak jeść świadomie; dowiedz się co jesz; co, ile i kiedy jeść; diety nie tylko odchudzające; ekologia; żywność ekologiczna; ruch to życie)

.

 


..

the-low-down

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

 

 

Psycholog i doradca zawodowy – galeria »

Wolontariat »

.

Zapraszamy na spotkania Szkolnego Klubu Wolontariusza w każdą środę na dużej przerwie do sali 29.

.


.

W naszym LO, pomimo wszelkich przeciwności, prężnie działa Koło Wolontariatu, przypominając o tym, że warto otwierać się na innych i pamiętać o tych, którzy potrzebują wsparcia.

.

W minionym semestrze zorganizowali między innymi (!) zbiórkę karmy i koców dla schroniska dla zwierząt, zbiórkę ubrań i żywności dla migrantów (przy współpracy z PCK) i przygotowali paczki świąteczne dla podopiecznych stowarzyszenia Flandria.

.

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie <3

.

.


.

Każde przedsięwzięcie, które wnosi w życie uśmiech dziecka jest bezcenne. Wspólnie z przedszkolakami z grupy „Sowy” sprawiliśmy, że świat wokół przedszkola „Leśne Ludki” stał się bardziej kolorowy i pachnący. Pielenie, sadzenie i podlewanie – zrobiło się pięknie.

.


.

Dziękujemy uczniom klasy G1C i 2F za przygotowanie kartek świątecznych, które już trafiły do seniorów wraz z małymi słodkimi upominkami – PIĘKNE 🙂

.

.


.

.

Wolontariusze z klasy 2F wraz ze Stowarzyszeniem „Flandria” organizują świąteczną zbiórkę słodyczy dla najuboższych seniorów z miasta Poznań.

Smakołyki prosimy wkładać do kartonu stojącym przy stoliku w łączniku szkoły.

Dziękujemy 🙂

.


.

Do 12.12 będzie trwała zbiórka żywności trwałej dla Wspólnoty Burego Misia. Zachęcamy do wsparcia fundacji drobiazgiem – kaszą, cukrem, słodyczami… Wszystkie produkty zostaną przewiezione do domu Wspólnoty, w którym mieszkają ich niepełnosprawni podopieczni. Szczegóły u prof. Józefiak.

.


.

.

Zbieramy zgłoszenia wolontariuszy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy!

Szczegóły u prof. Józefiak. Jesteśmy gospodarzami sztabu, więc… wszystkie ręce na pokład!

.


.

.

Zakończyliśmy zbiórkę „Książka dla seniora” – wszystkim za udział i za książki dziękujemy! Książki trafią do seniorów za pośrednictwem Stowarzyszenia Flandria.

NADAL SZUKAMY WOLONTARIUSZY, którzy chcieliby odwiedzić (w parach, trójkach) seniorów, wręczyć im świąteczną paczkę i chwilę z nimi porozmawiać 🙂

.


.

Konkurs Poznański Wolontariusz Roku

.

Ruszyła jubileuszowa edycja konkursu na Poznańskiego Wolontariusza Roku. Od 20 lat miasto Poznań docenia zaangażowanie i bezinteresowną pomoc, jaką niosą wolontariusze. Ich praca to fundament lokalnych organizacji pozarządowych, angażujących się w wiele istotnych działań społecznych. Wolontariat daje poczucie spełnienia, rozwija emocjonalnie, uczy empatii i wrażliwości.

Zgłoszenia przyjmujemy do 4.11.2019.

.


.

Konkurs Barwy Wolontariatu

 .

stwarza możliwość zaprezentowania działań wolontariuszy i ciekawych akcji wolontariackich. Pozwala promować miejsca wzorowo współpracujące z wolontariuszami oraz ukazać różnorodność działań społecznych i aktywności wolontariuszy, którzy są obecni niemalże we wszystkich sferach życia społecznego. Każdoroczny konkurs organizowany przez Wielkopolską Radę Koordynacyjną Związek Organizacji Pozarządowych wspólnie z Ogólnopolską Siecią Centrów Wolontariatu oraz Samorządem Województwa Wielkopolskiego jest potwierdzeniem tezy, że wolontariat nigdy nie przemija i zawsze jest czas oraz potrzeba pomocy drugiemu człowiekowi a także bycia aktywnym obywatelem w swoim środowisku lokalnym jak i na arenie międzynarodowej.

Zgłoszenia przyjmujemy do 15.11.2019.

.
.

W ubiegłych latach realizowaliśmy:

.


.
.
.
Stowarzyszenie Lepszy Świat – korepetycje dla dzieci i młodzieży
Kontakt: 508383181
.
.

Misja Specjalna: List do żołnierza

.

W listopadzie odbyła się wysyłka listów i kartek świątecznych do polskich żołnierzy na misjach zagranicznych w Afganistanie i Kosowie. Żołnierze nie mają możliwości, by spędzić Święta w domu, w gronie najbliższych. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w tę akcję. Wyrazili w ten sposób wdzięczność za służbę i złożyli świąteczne życzenia.

Wszystkie listy zostały już przekazane do Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, skąd już niedługo polecą razem z dowódcą do baz Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Dziękujemy za udział wszystkich i mamy nadzieję na przeprowadzenie akcji powtórnie za rok!

.
.

.

mis_logo_biale

Europejski Tydzień Autyzmu
.

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w pierwszym tygodniu grudnia. Celem tego szczególnego tygodnia, jest przede wszystkim dostarczenie rzetelnej wiedzy społeczeństwu na temat autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby i problemy osób cierpiących na tą chorobę, a także poprawienie dostępu do świadczeń dla osób zmagających się z tym problemem. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Osoba, u której stwierdza się takie zaburzenie inaczej postrzega świat, ma problemy z komunikowaniem się i utrzymywaniem kontaktów społecznych. Często jest nierozumiana i nieakceptowana przez otoczenia.

W zajęciach prowadzonych przed kadrę Przedszkola Integracyjno-Terapeutycznego Miś uczestniczyła klasa 1f. Dziękujemy gościom za rzetelną wiedzę i praktyczne umiejętności.

.


.

.

Poznański Wolontariusz Roku
.

Z ogromną radością informujemy, że Agnieszka Rabiza, uczennica klasy 3f, została Poznańskim Wolontariuszem Roku w kategorii młodzieżowej! Nagrodę z rąk Prezydenta Miasta Poznania odbierze podczas uroczystej gali 15 grudnia.

.

.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
.

Trwa nabór wolontariuszy, którzy 15 stycznia wyjdą na ulice Poznania, żeby kwestować na rzecz WOŚP. W tym roku zbieramy na rzecz ratowania zdrowia i życia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Szczegółowe informacje u szkolnego doradcy zawodowego (paulina.m.jozefiak@gmail.com).

.


 

.

21 listopada razem ze szkolnym wolontariatem sprawiliśmy, że poniedziałek  nie był taki straszny! Tego dnia odbywał się Dzień Życzliwości, który nasza szkoła również zdecydowała się zorganizować. Już od rana dwójkowe korytarze i schody oklejone były motywującymi hasłami i myślami; każdy mógł skorzystać z „Czary Uśmiechu”, czyli wymianie między uczniami pozytywnych myśli i cytatów 🙂 Tego dnia każdy mógł poprawić sobie nastrój przy pomocy rozdawanych na przerwach cukierków z „życzliwościami”, ponadto był organizowany konkurs na „najbardziej kolorowe selfie”.

.

.


 

.

Pomimo listopadowego deszczu w Dwójce zawitało słońce i uśmiech! 🙂

W listopadzie nasza szkoła włączyła się w akcję fundacji „Mam marzenie” – zbieraliśmy pluszowe zabawki. W piątek 25 listopada (Dzień Pluszowego Misia) wolontariusze fundacji przekażą wszystkie zebrane maskotki dzieciom, które przebywają w szpitalach na oddziałach onkologicznych. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za aktywny udział w akcji!

.

.


.

Październik w Szkolnym Klubie Wolontariatu upłynął pod znakiem akcji „Kup pan szczotkę!” organizowanej przez poznańską Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Polegała ona na zbiórce szczoteczek i past do zębów, które fundacja przekaże dzieciom z krajów misyjnych. Najwięcej materiałów przekazały klasy 1a i 1e, dziękujemy!

.

.


 

.

logo

.

Wszystkich wolontariuszy oraz chętnych zapraszamy do udziału w zajęciach warsztatowych prowadzonych w ramach projektu „Wolontariat Szkolny Kołem się Toczy” przez przedstawicieli Stowarzyszenia CIM Horyzonty.

Zapisy u psychologa szkolnego.

.


.

ps-czytanie

.

Czytanie i zabawa z dziećmi to jedna z wielu form aktywność w szkolnym Klubie Wolontariatu. 25 listopada o godzinie 14 wyruszyliśmy z II LO do Szkoły Podstawowej nr 75. Głównym celem naszych zajęć (poza dobrą zabawą i mile spędzonym czasem) była promocja czytelnictwa, zdrowego stylu życia oraz idei wolontariatu wśród najmłodszych. Motywem przewodnim – „Rzepka” Juliana Tuwima.

Serdecznie zapraszamy do włączenia się w nasze działania!

.

Wspólne zabawy, czytanie, rysowanie i opowiadanie – było wesoło.

.

Kolejna wspólna zabawa wolontariuszy z przedszkolakami. Jak zwykle nadrzędną ideą była promocja zdrowego odżywiania i czytania książek. Tym razem tematem marchewka i zajączki.

.

.

Czekamy na kolejne spotkanie.

.


.

kartki-urodzinowe-e-kartka-na-urodziny-2546    Kartki dla Julki

.

Robimy kartki urodzinowe na ósme urodziny Julki Frącek – duża przerwa 23 i 24.02 (wtorek i środa) w gabinecie psychologa!

Kartki można też przynosić gotowe, wypisane do środy, do godziny 17.00.

.

.


 

.

logo-fundacjananiebiesko

.

Fundacja Na Niebiesko

.

Jeśli chcesz zrobić coś ważnego i wartościowego, zmienić świat na lepszy, postaw pierwszy krok w tym kierunku. Na początek pokoloruj na niebiesko codzienność jednego dziecka. Zostań wolontariuszem Fundacji Na Niebiesko. Dowiesz się, jak fascynujący może być świat autyzmu, poznasz nowatorskie metody pracy i zabawy, zdobędziesz doświadczenie, a przede wszystkim staniesz się Przyjacielem pewnej bardzo wyjątkowej osoby, która tylko czeka, żeby Cię poznać!

.

Fundacja Na Niebiesko zapewnia szkolenie z zakresu wiedzy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu, uczy podejścia SEE THE POTENTIAL®, umożliwia ukończenie za darmo kursów z zakresu niedyrektywnych metod pracy, gwarantuje stałą opiekę terapeuty, feedback, oferuje ubezpieczenie NNW i ubezpieczenie zdrowotne oraz wystawia zaświadczenia o wolontariacie.

.

SZKOLENIE DLA WOLONTARIUSZY JUŻ 12 grudnia!  Zgłoszenia:           fundacja@naniebiesko.pl

.


 

.

ps-mpl

.

 

Już w grudniu organizujemy w II Liceum Ogólnokształcącym, równocześnie z setkami ludzi na całym świecie, Maraton Pisania Listów Amnesty International.

.

Kto może brać udział?

KAŻDY!

.

Kiedy?

Przyjdziemy do Was (uczniów Dwójki) w tygodniu między 7 a 11 grudnia na lekcje wychowawcze

Jednego dnia (wkrótce napiszemy którego) w trakcie wszystkich przerw oraz po południu (po lekcjach) będziemy pisać listy w auli szkoły.

Tego dnia (po południu) ZAPRASZAMY do naszej szkoły także osoby z ZEWNĄTRZ. Im nas więcej tym lepiej!

.

Po co?

Pomożecie w ten sposób osobom, które zostały potraktowane w niesprawiedliwy i niesłychanie okrutny sposób, niezgodny z obowiazującymi na całym świecie Prawami Człowieka. A te powinny przecież przysługiwać absolutnie każdemu!

Dla Was to niewielki wysiłek – jedna, dwie przerwy, godzina po lekcjach … im ten prosty gest może uratowac życie. Niedługo napiszemy Wam w czyjej sprawie będziemy pisać.

.

Do kogo?

Do władz, ustawodawców i więzień na całym świecie.

.

Jak?

Wkrótce wszystkiego się dowiecie 🙂

.

Już teraz zapewniamy, że listy można pisać po polsku (a także po francusku, angielsku i hiszpańsku), więc nie musicie przejmować się ewentualnym brakiem zdolności lingwistycznych 😉 Dostępne będą dla was także szablony wspomagające.

.

Mamy nadzieję, że przyłączycie się do akcji – do zobaczenia w grudniu!

.


 

 .

KONCERT_plakat2015

.

Zachęcamy do udziału! Akcję współtworzy nasz absolwent Wojtek Chudziński – liczy na Dwójkową społeczność 🙂

.


 

..

ps-poznanski wolontariusz roku

ps-logo-barwy wolontariatu

 

.

Trzymamy kciuki za wszystkich wolontariuszy zgłoszonych do konkursów: Barwy wolontariatu i Poznański Wolontariusz Roku 2015. Trudno odmierzyć ilość dobra. Porównywanie dobrych uczynków ze sobą też wydaje się bezcelowe. Dlatego też już dziś wszystkim wolontariuszom gratulujemy i dziękujemy za ich wrażliwość, serce oraz czas poświęcony innym.

.

Mamy wyniki!!!

Michalina Pohl została laureatką III miejsca w konkursie „Barwy Wolontariatu” – jej praca, zaangażowanie, bezinteresowność i pomysłowość doceniła kapituła konkursu.

.

Małgorzata Kaczmarek z klasy 2D otrzymała wyróżnienie w kategorii młodzieżowej w konkursie „Poznański Wolontariusz Roku” – edycja XVI – 2015.

.

Serdecznie gratulujemy!

.


ps-passion

– Masz czas? Potrafisz grać, śpiewać? Jesteś dobry z matematyki? Umiesz wytłumaczyć geografię?

Masz szansę podzielić się tym z innymi i poznać nowych ludzi! – wypełnij pustą kartkę i przypnij do tablicy przy portierni.

.

– Potrzebujesz kilku lekcji z angielskiego? Nie rozumiesz chemii? A może chciałbyś nauczyć się grać na pianinie, gitarze lub też chcesz spróbować programowania, jogi? Czuj sie zaproszony! – spisz numer, zadzwoń/skontaktuj się i umów z osobą! – my uczniowie II LO czekamy – szczegóły na tablicy przy portierni.

.

———————————————————————————

.

ps-wolontariusze

.

Ruszyła pierwsza akcja w ramach projektu. Koordynatorem jest Paulina Gartner z klasy IE.

PASSION EXCHANGE – już pierwszego dnia wzbudził zainteresowanie i entuzjazm. Cieszymy się i mamy nadzieję na ciąg dalszy …

.

Ideą wolontariatu będziemy dzielić się z dziećmi grupy szkolno-przedszkolnej – to drugie działanie w projekcie. Mamy nadzieję, że dzieląc się czasem i energią wspólnie pomnożymy zasoby dobra.

.


.

ps-pomoc

Chętnych do pracy z dziećmi i młodzieżą – pomoc w lekcjach i zabawa – ZAPRASZAMY!

.


 

 

.zoo

KOCHASZ ZWIERZĘTA? CHCESZ POMAGAĆ? – wolontariat w ZOO (Starym i Nowym) jest dla Ciebie!

.

W Starym ZOO jest dział akwarium i terrarium oraz działy: ssaki kopytne, małpy i drobne ssaki. Czas pracy zależy od wolontariusza. Dział Hodowlany pracuje od 6.45 do 14.45. Konieczna jest osobista rozmowa po uprzednim umówieniu się przez telefon lub e-mailem.

.

W Starym ZOO wolontariuszy przyjmuje Dział Dydaktyczny tel. 61 848 08 47; od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.30, e-mail: ddstarezoo@zoo.poznan.pl.

.

Polecamy – już tam działamy!

.

 

PoMoc »

..

.

.

.

logo-tel

.800100100-logo

.

.

.

.

Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Dzwoniący po godz. 20.00 lub w dni wolne, pozostawiając numer kontaktowy, otrzyma odpowiedź następnego dnia.

.

.

.

.

.

.

.


.

.


.

.

.

.


.

logo-poradnia

.

.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 – ul. Słowackiego 54/56, 60-521 Poznań

tel. 61 6397665

www.ppp1.poznan.pl

Zachęcamy do korzystania z bezpłatnej oferty poradni w zakresie diagnostyki i terapii.

.

.


.

.

Lista ośrodków świadczących pomoc psychologiczną i nie tylko – w województwie wielkopolskim

.

 


.

.

Poznańskie Centrum Mediacji prowadzi nieodpłatne działania na rzecz mieszkańców Poznania, w tym m.in.:

  • codzienne dyżury mediatorów: poniedziałek, środa, piątek 9.00-11.00 wtorek, czwartek 15.00-17.00
  • nieodpłatne mediacje, w tym również mediacje rodzinne oraz mediacje w szkołach

Można przyjść osobiście: ul. Sienkiewicza 22/6, Poznań, zadzwonić: 578 897 388 lub 509 955 925, napisać: mediacjecentrum@gmail.com

.


 DP

ps-12

.

W sytuacji przemocy – NIEBIESKA LINIA

.


.

Kompendium NASK 2019 – bezpieczeństwo młodzieży w Internecie
.

ps-11.

.

Mediacje, poradnictwo pedagogiczne, psychologiczne i prawne, terapia, szkolenia

.


.

BEZPŁATNA POMOC W ZAKRESIE:

.

* problemu używania substancji psychoaktywnych:

– Terapię indywidualną dla młodych osób u których diagnozujemy uzależnienie

– Grupę warsztatowo-terapeutyczną dla osób w wieku 13-18 lat (nadużywanie i uzależnienie od substancji/czynności)

– Program wczesnej interwencji „FreD goes net” – program profilaktyczny dla osób w wieku 13-24 lat, eksperymentujących z używkami (bez diagnozy uzależnienia)

.

* problemu uzależnień behawioralnych:

– Terapię indywidualną dla młodych osób u których diagnozujemy uzależnienie

– Grupę warsztatowo-terapeutyczną dla osób w wieku 13-18 lat (nadużywanie i uzależnienie od substancji/czynności)

 .

Cały czas trwa nabór do funkcjonującej już MŁODZIEŻOWEJ GRUPY WARSZTATOWO – TERAPEUTYCZNEJ dla osób w wieku 13-18 lat, uzależnionych lub zagrożonych uzależnieniem od alkoholu, nikotyny, narkotyków, telefonu, Internetu, komputera itd.

.

http://www.poznan.monar.org/oferta.htm

.


.

Warsztaty dla: mieszkańców Poznania, rodziców samodzielnie wychowujących dzieci

 

.

Stypendia »

.

.

.

….

———————————————————————————————–

.

WYSZUKIWARKA STYPENDIÓW:

hd_moje_styp2

.
———————————————————————————————–

.

Stypendia dla maturzystów:
.

.
———————————————————————————————–

.

.

———————————————————————————————–
.


.
———————————————————————————————–

.

REKRUTACJA  MAJ 2020

logo-talenty-stypendium
.
———————————————————————————————–
.

REKRUTACJA  LISTOPAD – MAJ
.


———————————————————————————————–

.

DLA MATURZYSTEK, REKRUTACJA MARZEC – MAJ

.
———————————————————————————————–

.

.
———————————————————————————————–

.

.

Stypendia naukowe Marszałka Województwa Wielkopolskiego

.

.

Nagrody Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia dla uczniów poznańskich szkół

.

.

Program stypendialny „Dla Orłów”

.

.

 

 

.
.

Realizowane projekty »

.

.

Kampania edukacyjna WRAŻLIWI NA SŁOWA. WRAŻLIWI NA LUDZI zainicjowana przez Fundację Hej Koniku, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Radę Języka Polskiego oraz Janssen. Jej celem jest uwrażliwienie na język stygmatyzujący osoby z zaburzeniami psychicznymi.

.

„Słowa mogą podnosić na duchu, ale też ranić. Niektóre słowa mogą stygmatyzować, inne budzić lęk. Zdając sobie sprawę z tego, że język współtworzy interpretację zdarzeń, określa rozumienie emocji, a także sugeruje sposób myślenia i postępowania, apelujemy o wrażliwość na słowa. Wrażliwość na słowa to wrażliwość na ludzi” – mówi dr hab. Katarzyna Kłosińska, językoznawca, przewodnicząca Rady Języka Polskiego.

.


.

.

Po raz kolejny współpracujemy ze Stowarzyszeniem CREO, szkoląc się z zakresu pomagania osobom starszym i niepełnosprawnym. W  ruszamy do DPS, żeby wykorzystać te informacje w praktyce!

 

.

.


.

W latach poprzednich realizowaliśmy m. in.

logo

.

 

.

Uczniowie klasy 1a mieli okazję uczestniczyć w warsztatach organizowanych w ramach projektu „5 zmysłów. Tabu”. Projekt miał dwa etapy: w pierwszym uczniowie zapoznawali się z tematyką niepełnosprawności – nosząc okulary ograniczające widoczność przekonali się, jakie przeszkody w codziennym życiu napotyka osoba niewidząca, mieli też okazję zadawania pytań i, dzięki temu, przełamania istniejącego tabu. W drugim etapie poznali specyfikę pracy w radiu – odwiedzili studio i przygotowywali własny materiał.
Zajęcia przeprowadził niewidomy dziennikarz Radia Merkury – p. Jerzy Łączny. Panu Jerzemu oraz koordynatorom projektu serdecznie dziękujemy za możliwość zdobycia tych doświadczeń.

.

.


 

.

czyta-my

.

We wrześniu i październiku br. wolontariusze z „Dwójki” wezmą udział w projekcie pozytywnie zaopiniowanym przez jury konkursu „Współdziałanie w kulturze” organizowanego przez Centrum Praktyk Edukacyjnych przy poznańskim Centrum Kultury Zamek. Celem konkursu było propagowanie współdziałania pomiędzy podmiotami reprezentującymi sferę kultury i sferę edukacji przez zaproponowanie działania z zakresu edukacji i animacji kulturowej.

.

Projekt “Czyta-my” dedykowany jest dzieciom w wieku przedszkolnym oraz uczniom szkoły ponadgimnazjalnej, jego  kolejne etapy będą miały miejsce na terenie dzielnicy Łazarz w Poznaniu.  

.

Celem projektu jest przygotowanie grupy wolontariuszy – uczniów liceum ogólnokształcącego do pełnienia roli animatorów kultury i podniesienie ich kompetencji w zakresie edukacji – zarówno teoretycznie, jak i praktycznie. W ramach projektu wezmą oni udział w czterech warsztatach przygotowawczych poświęconych zagadnieniom pedagogiki przedszkolnej, dramy i pracy z ciałem oraz ilustrowanej książce dla dzieci. Otrzymując w ten sposób odpowiednie narzędzia stworzą scenariusze własnych artystycznych warsztatów z książką, które zrealizują z dziećmi w wieku 3-6 lat w łazarskim Przedszkolu nr 51, a następnie w Salezjańskim Centrum Młodzieżowym.  Udział w projekcie jest bezpłatny.

.

Celem projektu jest  promowanie czytelnictwa poprzez wskazanie na książki wartościowe zarówno literacko, jak i plastycznie, wzbogacenie oferty edukacyjnej placówek uczestniczących w projekcie, a także nawiązanie międzypokoleniowej współpracy w obszarze kultury i edukacji.

.

Miejsca realizacji projektu:

.

II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu

Osiedlowy Klub Krąg

Biblioteka Domu Bajek

Przedszkole nr 51 w Poznaniu

Salezjańskie Centrum Młodzieżowe

.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”.

 

.


.

logo-otk

.

 

.

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie II LO mogli wziąć udział w:

– grze szkolnej „Schodami II LO”,

– seminariach i warsztatach prowadzonych przez Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży, Poznański Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości, Akademickie Centrum Informacyjne, trenerów: Jakuba Domagalskiego i Błażeja Wrzesińskiego, Dział Marketingu i Karier AWF oraz Fabrykę Młodych Profesjonalistów,

– szkolnych targach poznańskich uczelni wyższych – prezentowały się: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Uniwersytet Medyczny.

.

Przydatne linki:

Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży

Poznański Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości

Akademickie Centrum Informacyjne

Fabryka Młodych Profesjonalistów

.


 

.

logo-psych1

.

 

„Otwórz sie na zdrowe perspektywy” to projekt, który realizujemy we współpracy z Instytutem Psychologii i Psychoterapii Proaktywnej proPORT oraz Samorządem Województwa Wielkopolskiego.

Głównym założeniem projektu jest zaangażowanie uczniów w realizację nietypowej akcji społecznej wzorowanej na norweskiej inicjatywe BLIK OPENER. Celem podejmowanych działań jest promocja zdrowia psychicznego i profilaktyki poprzez:

– upowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego,

– kształtowanie zachowań i stylów życia korzystnych dla zdrowia psychicznego,

– rozwijanie umiejetności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu oraz zapobieganie zaburzeniom psychicznym,

– przeprowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych, sprzyjających postawom zrozumienia i akceptacji oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji wobec osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi.

.

Konferencja naukowa inaugurująca projekt odbyła się w Collegium Da Vinci. Poszczególne wykłady dotyczyły zdrowia psychicznego i strategii na jego utrzymanie oraz społecznych wyobrażeń, przekonań dotyczących osób z zaburzeniami psychicznymi. W konferencji wzięła udział klasa 1F.

.

.

W ramach projektu do biblioteki szkolnej przekazany został pokaźny zbiór bardzo interesujących książek z zakresu psychologii – zachęcamy do korzystania, w ofercie m.in:

.

.

13 listopada – Jesteśmy już po pierwszych warsztatach kreatywnych. Było intensywnie, twórczo i z dobrą energią.

.

.

18 stycznia – konferencja szkolna

.

ps-film……….ps-film

 

.


 

.

logo-kampania_baner_700

.

Miłość, jako argument za zdrowym stylem życia nastolatków?

Razem z blisko 30% szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju realizujemy projekt edukacyjny pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?”, opracowany przez dr Krzysztofa Wojcieszka, w ramach projektu KIK/68 „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, współfinansowany z funduszy Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

.

Program „ARS, czyli jak dbać o miłość?” jest unikatowym program edukacyjnym w skali całego kraju, nie tylko ze względu na to, że jest pierwszym tak kompleksowym narzędziem skierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Jego zasadniczym celem jest wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności zmniejszające ryzyko utraty życia i zdrowia ich samych i ich potomków, zwłaszcza spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych m.in. takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki, ale jego wyjątkowość obrazuje już sam tytuł – ARS po łacinie oznacza sztukę.

.

Skąd pomysł by sztukę dbania o miłość zestawić w kontekście działań o charakterze profilaktycznym?

.

Jak pokazują badania, na których oparł się autor programu dr Krzysztof Wojcieszek, wbrew powszechnej opinii, niezależnie od płci i wieku na szczycie hierarchii wartości młodzież sytuuje: bezpieczeństwo rodziny, dojrzałą miłość, wolność, mądrość i szczęście. O miłość trzeba zadbać, a to wymaga „sztuki” wypracowania pewnych umiejętności, w tym zwłaszcza dojrzałego i bezpiecznego stylu życia.

.

Szczegóły dla młodzieży: http://e-stawiamnazdrowie.pl/ i rodziców/nauczycieli:  http://zdrowiewciazy.pl/

.


 

.

.

logo-akceptacja

W marcu 2015 realizowaliśmy projekt LEKCJA AKCEPTACJI. Wzięły w nim udział uczniowie klas pierwszych i drugich. Podczas lekcji wychowawczych prowadzonych przez wolontariuszy z FUNDACJI NA NIEBIESKO poznawaliśmy zagadnienia związane z coraz częściej ostatnio diagnozowanym spektrum autyzmu.

.

W wyniku współpracy z Fundacją powstał film, w którym wystąpili m. in. nasi uczniowie   – ROZKRZYCZ AUTYZM – 

.


 

Warto wziąć udział »

.

ADAMED SmartUP

.

ADAMED SmartUP jest programem naukowo-edukacyjnym skierowanym do uzdolnionej młodzieży w wieku 15-19 lat. Głównym jego celem jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych. Rejestracja do 6. edycji ruszyła pierwszego dnia roku szkolnego na www.adamedsmartup.pl. Proces rekrutacyjny rozpoczyna się grą internetową, tzw. naukowym survivalem. Ci, którzy poradzą sobie z nią najlepiej, zostaną poproszeni o przysłanie swoich aplikacji oraz zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne z Radą Naukową Programu.
Pozwoli to wyłonić 50-ciu uczestników innowacyjnego obozu naukowego, podczas którego młodzież przez dwa tygodnie w podziale na cztery grupy tematyczne szkolić się będzie pod okiem wybitnych ekspertów z Polski i z zagranicy. Nagrodą główną jest jednak coś znacznie cenniejszego niż kolejny dyplom czy puchar. Dziesięcioro laureatów objętych zostaje 10-miesięcznym cyklem indywidualnych konsultacji edukacyjnych, w ramach którego otrzymuje między innymi pomoc w procesach rekrutacyjnych na najlepsze uczelnie, weźmie udział w warsztatach, kursach językowych i zajęciach przedmiotowych. Ci, którzy wykażą się największym potencjałem i zaangażowaniem zawalczą o stypendium naukowe.

.


.

Chcesz wyjechać do USA? Spędzić rok szkolny w amerykańskiej szkole średniej? Poznać kulturę amerykańską i nauczyć się języka angielskiego? FLEX Program jest właśnie dla Ciebie!
Aplikuj do 18 października pod adresem: ais.americancouncils.org/flex

.


.

Konkurs Talent za Talent jest skierowany do uczniów ostatnich klas szkół średnich, którzy w trakcie swojej edukacji przedmaturalnej wykazali się aktywnością, zaangażowaniem społecznym oraz naukowym, jak też umiejętnościami przywódczymi.

 

http://www.cognitis.pl/projekty/talent-za-talent/o-projekcie

.


.

Do 17.10 można aplikować do programu FLEX i spędzić rok w Stanach!

.

CZYM JEST PROGRAM FLEX?

Program FLEX, czyli Future Leaders Exchange Program, to całoroczny, w pełni finansowany przez Departament Stanu USA, program wymiany dla uczniów szkół średnich. Dzięki programowi uczniowie liceów i techników z Polski i innych krajów mogą spędzić cały rok szkolny w USA, mieszkać u amerykańskiej rodziny i uczęszczać do amerykańskiego liceum. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami innych krajów.

.

http://americancouncils.pl/programs/future-leaders-exchange/rekrutacja-2020-2021/

.

 

 

Doradztwo zawodowe »

 

 

.

Uniwersytet SWPS przygotował cykl spotkań online z ekspertami, którzy przeprowadzą uczniów przez wszystkie etapy przygotowania do egzaminu dojrzałości i rozpoczęcia studiów. Począwszy od stworzenia idealnego planu nauki, poprzez wskazówki dotyczące technik uczenia się i radzenia sobie ze stresem, aż do wyboru najlepszego kierunku i uczelni.

.

Pierwszy webinar odbędzie się już 23 września, a jego tematem będzie wybór przedmiotów maturalnych. Więcej informacji o tym spotkaniu: https://swps.pl/matura-2021-wrzesien

.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną całego projektu: https://swps.pl/matura

.


.

https://salonmaturzystow.pl/2021/

.


 

Strony pomocne podczas poszukiwania swojej drogi:
.
https://www.kierunekrozwoju.pl/
http://traugutt.net/lo/temperament/kwestionariusz.php
https://www.16personalities.com/pl
http://kompetencjometr.mlodziwlodzi.pl/
https://copomaturze.lazarski.pl/

.

.
Dodatkowo: strony uczelni, zwłaszcza programy studiów – rozpiska przedmiotów – i progi punktowe! Niezawodny link: www.google.pl 😉
Progi z poznańskich uczelni wyższych Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży udostępniło pod adresem: http://www.cdzdm.pl/PL-H154/studia-w-poznaniu.html

.


.
Czy wiesz, jakie kierunki możesz studiować z Twoimi przedmiotami maturalnymi? Wybieraj świadomie!

http://www.tropiciel.maturzysty.pl/

studia za granicą

.

.

Krótki film o tym, jak przygotować się na najbardziej popularne i często najmniej wygodne pytania na rozmowie rekrutacyjnej.
http://tvn24bis.pl/tech-moto,80/praca-pytania-na-rozmowie-kwalifikacyjnej,644712.html

.

.

Artykuł o cechach, których szukają pracodawcy. Warto zastanowić się, jak już teraz je w sobie rozwijać.
http://charaktery.eu/artykul/id-5-umiejetnosci-idealnego-pracownika

.

.


.

..

PROGRAM MENTORINGOWY dla kandydatów na uczelnie w USA

.


.

Nie jesteś zadowolony z Twoich dotychczasowych wyborów edukacyjno-zawodowych?
Nie wiesz jaki kierunek studiów wybrać?
Chcesz określić swoje skłonności zawodowe, swój potencjał?
Chcesz zbadać czy Twój wybór jest słuszny?
Szukasz informacji o ofercie edukacyjnej, rynku pracy, zawodach przyszłości?
.
ps-logo-cdm

..


.

26 kwietnia bieżącego roku odbył się kolejny Dzień Przedsiębiorczości! Jest to ogólnopolska inicjatywa, organizowana przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, w której nasza szkoła bierze udział już 14 raz, czyli od pierwszej edycji. Wzięli w niej udział uczniowie ze wszystkich klas pierwszych, odbywając jednodniowe praktyki w miejscach, które umożliwiły im:

  • zweryfikowanie swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
  • pozyskanie informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
  • doświadczenie związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
  • zapoznanie się z organizacją i zarządzaniem firmą.

Nasi uczniowie odwiedzili aż 124 placówki, w tym m.in.: szpitale, kancelarie prawne, szkoły, sądy, lokalne przedsiębiorstwa i międzynarodowe korporacje.

Ważnym elementem każdego Dnia Przedsiębiorczości są prezentacje-sprawozdania w klasach, dzięki którym uczniowie mogą zobaczyć, gdzie praktyki odbyli ich koledzy i koleżanki oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat możliwości edukacyjno-zawodowych.

.

.


.

 

 

.

.

 

.

.

.

Kółko psychologiczne »


.

.

.

Zapraszamy na spotkania kółka psychologicznego, które odbywają się w formie on-line na platformie Google Classroom poprzez aplikację Meet w każdą środę od 19.00 do 20.00.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z psychologiem szkolnym, który udostępni kod do zajęć.
Joanna Sadowska

 .

.

.

Przygotowujemy się do   XII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej

.


.

.

IV Ogólnopolska Olimpiada Pedagogiczna: edukacja – wychowanie – pomoc – zapisy u psychologa szkolnego

.

Rusza czwarta edycja ogólnopolskiej Olimpiady Pedagogicznej, której zakres tematyczny obejmuje zagadnienia z dziedziny edukacji, wychowania oraz strategii udzielania pomocy dzieciom lub osobom starszym.

Olimpiada skierowana jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych edukacją, wychowaniem i pomocą tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

.

Olimpiada składa się z III etapów:

  • pierwszy etap – szkolny – polega na napisaniu pracy na jeden z tematów nadesłanych przez organizatorów w oparciu o pozycje książkowe i zagadnienia zamieszczone w Informatorze Olimpiady; (etap szkolny – 15 stycznia 2021 roku)
  • drugi etap – polega na opisaniu indywidualnego przypadku dziecka lub osoby starszej oraz zaproponowania strategii udzielenia pomocy; (nadesłanie prac do 31 marca 2021 roku)
  • trzeci etap – ma charakter rozmowy ze specjalistami na temat przypadku nadesłanego przez uczestnika w II etapie, poprzedzonej krótką 10-minutową prezentacją sytuacji problemowej wraz z zaproponowanymi działaniami pomocowymi; (15 czerwca 2021 roku)

.

Organizator: Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu im. bł. Piątki Poznańskiej

Opieka merytoryczna: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydział Studiów Edukacyjnych

.

Nagroda: Indeks Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz nagrody Dziekana Wydziału Studiów Edukacyjnych i Dyrektora Zespołu Szkół Salezjańskich w Poznaniu

.

Harmonogram              Regulamin 

.


.

.

.

 

.