Aktualności

 

  .

 

.

.

.

.

 

 

.

,

.

.

dobrze zaprojektowana szkola

logo-fundacja czerneckiego

.

.

.

dobrze zaprojektowana szkola

.

l2

,

akcja_edukacyjna_oficjalna-grafika

.

szacun-logo

Stowarzyszenie Współpracy Ze Wschodem MEMORAMUS

memoramus-logo

.

 

.

Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem w Poznaniu powstało wiosną 2006 roku z inicjatywy sześciu poznańskich szkół: II LO, V LO, VI LO, IX LO, Gimnazjum nr 50 i ZSE nr 1. Celem Stowarzyszenia jest ocalić pamięć o losach Polaków, związanych z Golgotą Wschodu. Okazuje się, bowiem, że historia XX wieku, tak trudna i tragiczna, domaga się świadectwa o tamtych wydarzeniach.

.

Uczniowie wraz z nauczycielami realizują projekt Trwała Pamięć Pokoleń, który składa się z dwóch części: działań dydaktyczno- wychowawczych oraz udziału w Marszach Pamięci.

Zadania, które wykonują uczniowie to przede wszystkim:

sesje naukowe i debaty,

konkursy poetyckie, literackie, plastyczne,

spotkania z uczestnikami tragicznych dla Polski wydarzeń lub ich dziećmi,

wystawy pamiątek, zdjęć,

albumy,

prezentacje multimedialne,

przedstawienia ,

udział w obchodach rocznic (kwiecień, wrzesień).

.

Młodzież każdego roku, bierze również udział w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku oraz wyjeżdża na Marsz Pamięci do Katynia, gdzie polscy i rosyjscy uczniowie przechodzą wspólnie od stacji Gniezdowo do Lasu Katyńskiego. W tych uroczystościach każdego roku bierze udział ok. 150 – osobowa grupa uczniów, wraz z nauczycielami, z Poznania i podobna liczebnie grupa Rosjan.

.

Działania te przyczyniają się nie tylko do poznania tragicznych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny, ale również do kształtowania przyjaznych relacji między uczniami i nauczycielami z Polski i Rosji.

Na kolejny Marsz Pamięci do Katynia uczniowie poznańskich szkół wyjadą 10 kwietnia. Po drodze odwiedzą także katolicką parafię w Smoleńsku, którą opiekują się ojcowie franciszkanie. W 1992 roku do Smoleńska przybył o. Ptolomeusz, który rozpoczął organizowanie duszpasterstwa. Jego parafia obejmuje całą gubernię smoleńską (ok. 300 km²) i szczególną troską otacza Polaków nawiedzających miejsce kaźni polskich oficerów w Katyniu.

.

            Myślę, że wspólny wysiłek, uczniów i opiekunów, przyczynia się do godnego upamiętnienia ofiary naszych przodków i oddania hołdu tym, którzy do końca byli wierni Bogu i Ojczyźnie.

.

Monika

 


.

.

.

„Walczę o pamięć”

Lilia Turczenkowa (1934-2021)

.

   Odeszła Pani Lilia Turczenkowa- wielka przyjaciółka Polski i wielka rosyjska patriotka; współorganizatorka spotkań młodzieży polskiej i rosyjskiej w ramach Marszów Pamięci. Jej życie to zapis dziejów ZSRR oraz Rosji.

.

   Lilia Turczenkowa urodziła się w Smoleńsku 7 lipca 1934 roku. Ojciec, z pochodzenia Łotysz, został rozstrzelany w 1938 roku w Katyniu. O miejscu jego spoczynku Pani Lilia dowiedziała się dopiero w 2000 roku. Matka, z pochodzenia Polka, jako żona wroga ludu podlegała represjom.Odebrano jej córkę, która miała być zesłana do dziecięcego łagru nad Morze Białe, na pogranicze radziecko-fińskie. Przypadek sprawił że przeżyła Po latach Pani Lilia tak wspominała ten trudny czas:

   „Jak inne dzieci wroga ludu zostałam odebrana matce i zesłana do Kaługi. Miałam dużo szczęścia, byłam chora, trafiłam do dziecięcego szpitala. Inne dziewczynki zostały deportowane na północ nad Morze Białe, na pogranicze Finlandii i Związku Sowieckiego. Zamarzły. W tym rejonie i klimacie nie można było przeżyć, jako dzieci wrogów ludu nie miały powrotu. W Kałudze w Ośrodku dla dzieci wrogów zachorowałam. Dzięki staraniom mamy i decyzji lekarza, że w tym stanie wymagam stałej opieki, po roku przebywania w Kałudze oddano mnie mamie, wróciłam do domu. Cud, że trafiłam na dobrego człowieka. Do dziś dziękuję Bogu, że żyję”.

.

   Szczęście polegało na tym, że wojnę mogła przeżyć wraz mamą. Po wojnie ukończyła Szkołę Pedagogiczną. Pracę łączyła z dociekaniem prawdy o czasach stalinowskich. Dążyła do utrwalenia w pamięci młodych ludzi prawdy o tych czasach. Jak wspominała:

   „Przychodziłam tu na Kozie Górki jako młoda dziewczyna w czasach gdy to było zabronione. Przechodziłam przez dziury w płocie. Tak jak każdego dnia i również w czasie Marszów Pamięci wsłuchuję się w szum lasu i wpatruję się w kurhany. Myślę, czy tu leży mój ociec. Wiem z dokumentów, że tak, ale gdzie? Wy, Polacy macie groby imienne na Polskim Cmentarzu Wojennym. My Rosjanie takich cmentarzy nie mamy a zginęły miliony naszych obywateli. Tak, mój ociec został tu rozstrzelany. O tym, że tu został pochowany dowiedziałam się oficjalnie w 2000 roku. Całe dorosłe życie słyszałam, że nie należy interesować się sprawą, a odpowiedź otrzymam w odpowiednim czasie”.

.

   Było trudno, bała się ale nie mogła zapomnieć o ojcu. Tajemnicę śmierci ojca łączyła z dociekaniem prawdy o milionach ofiar systemu, w którym przyszło jej żyć. Należała do Ogólnorosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał, a od 1992 roku była w Smoleńsku Prezesem Smoleńskiej Organizacji Rodzin Ofiar Politycznych Represji. W 2019 roku mówiła:

   „Walczę o pamięć. W Rosji żeby coś załatwić trzeba długo żyć i być cierpliwym. Czasami słabnę, ale działam dalej.Obecnie pojawiają się organizacje, które mówią o popełnionych błędach przez władze, ale są przeciwne dociekaniu prawdy. Nie należy o tym pisać. Gdybym była bierna i z pamięci wymazałabym ojca, los moich rodziców byłby mi nieznany. Miejsce, w którym został rozstrzelany i pochowany byłoby tajemnicą i cierpieniem życia. Chcę dochować wierności historycznej prawdzie o ofiarach politycznych represji oraz walczyć o pamięć o tych wydarzeniach i zaszczepić ją wśród młodego pokolenia Rosjan. Dla tego żyję”.

.

 

   Do Polaków miała wyjątkowy stosunek. Cieszyła się ze spotkań młodzieży polskiej i rosyjskiej. Utrzymywała stały kontakt z działaczami Domu Polskiego w Smoleńsku. Z wyjątkowym sentymentem i uznaniem mówiła o Wincentym Dowojnie, Sybiraku, który organizował pierwszy Marsz Pamięci w 2007 roku i kolejne do 2017 roku. Dzięki wspomnieniom Pani Lidii poznaliśmy tragedię wioski Zykolino, położonej w okolicach Smoleńska.To od Pani Turczenkowej otrzymaliśmy listę nazwisk wymordowanych mieszkańców tej „polskiej wioski”. Wspominając Polaków mówiła:

   „Całe życie spędziłam w otoczeniu Polaków, przypomnę, że moja mama była Polką wyznania katolickiego.Dom PolskiSmoleńsku powstał 1992 roku. W dziesięć lat po powstaniu Domu Polskiego spotkałam Panią Stanisławę [pierwszą Przewodniczącą], nawiązałyśmy kontakt, który przekształcił się w przyjaźń i współpracę trwającą do dziś. Wincentego Dowojnę poznałam w czasie Pierwszego Marszu Pamięci w 2007 roku. Wincenty Dowojna to wielki człowiek, który wykonał wielką robotę w poznaniu prawdy o Katyniu. Rozumiał mój wstyd, wstyd za władzę, która nie pozwala mówić i poznać prawdy o Katyniu. Zawsze powtarzał, że moim celem jest współpraca, przyjaźń, przybywam tutaj w celu dociekania prawdy, z dala od polityki, przyszłość należy do młodych, których wyciągnięte ręce, w uścisku zaciśnięte dłonie napawają nadzieją”. 

.

 

Dziś możemy powiedzieć tylko dziękujemy; dziękujemy, że mogliśmy Panią poznać i razem poszukiwać prawdy o naszej wspólnej przeszłości.

 

Marian Fik

.

.

Cytaty pochodzą z rozmowy przeprowadzonej z Panią Lilią Turczenkową przez Mariana Fika w Domu Polskim w Smoleńsku 30 kwietnia 2019 roku.

 

.


.

Projekt „Trwała Pamięć Pokoleń” 

.

konkurs plastyczny „Ja i Ojczyzna”

cykl wyjść do Wielkopolskich Muzeów Niepodległości w Poznaniu – „żywa lekcja historii”

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Muzeum Martyrologii Wielkopolan Forcie VII

Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Muzeum Armii na Cytadeli

Muzeum Uzbrojenia

Wystawa w fotoplastykonie „Miasta Polskie od 1900- 1990”

wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

koncepcja państwa totalitarnego (w ramach lekcji j. polskiego)

patriotyzm dzisiaj: obchody Święta Niepodległości

sprzedaż cegiełek – kartek świątecznych (przeznaczonych na pomoc polskim dzieciom w Rosji)

5 Luboński Bieg Niepodległościowy

wystawa w holu szkoły „Polacy repatriowani ze wschodu”

problemy narodowościowe na ziemiach II RP w latach 1939-1945 (w ramach lekcji historii)

problemy narodowościowe w II Rzeczypospolitej (w ramach lekcji historii)

ziemie polskie pod okupacją ZSRR podczas II wojny światowej (w ramach lekcji historii)

.

 koordynator:     Barbara Prange

.


.

W marcu odbędzie się zbiórka pieniędzy na kościół polski księdza Ptolemeusza w Smoleńsku.

 


.

17 września 

.

Delegacja naszego liceum wzięła udział w obchodach  78 ROCZNICY  NAPAŚCI WOJSK SOWIECKICH NA POLSKĘ. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów przez delegacje pod Pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich, a następnie rozpoczął się „Marsz Pamięci” ulicami Poznania , do Pomnika Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie  wystąpił z krótkim przemówieniem Wojewoda Wielkopolski. Następnie poetka Teresa Tomsi wykonała krótką recytację wiersza , po czym został wypowiedziany  Apel poległych,  „Hasło Wojska Polskiego” . Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod  Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.

 


.

11. Marsz Pamięci w Katyniu

.

Wyjazd na XI Marsz Pamięci z organizacją „Memoramus” umożliwił mi lepsze zapoznanie się z dziejami Polski poprzez zwiedzenie wielu niesamowitych miejsc. Największe wrażenie wywarł na mnie pobyt na Polskim Cmentarzu w Katyniu. Mogłam zetknąć się z tą częścią historii, która na zawsze pozostanie w umysłach i sercach Polaków. Mieliśmy szansę złożyć hołd wszystkim tam straconym oraz przyjrzeć się z bliska perspektywie osób na co dzień żyjących tymi wydarzeniami. Kolejnym niesamowitym miejscem okazał się Nowogródek, miasto pozornie małe, lecz z ogromną duszą i fascynującą historią. Wróciłam z wyjazdu bogatsza o wiedzę dotyczącą całego wschodniego regionu, ale również poznałam ludzi, z którymi mam nadzieję utrzymać kontakt jeszcze przez wiele lat. Uważam, że każdy powinien udać się trasą tego wyjazdu, ponieważ ma ona zdolność odmienić życie każdego człowieka. Ja z pewnością postaram się ponownie udać w tamten rejon, z nadzieją na jeszcze głębsze dotknięcie historii Polski i ponowne spotkanie się z wspaniałymi ludzi, z którymi przeżyłam ten wyjazd, bądź tymi, których poznałam już za granicą.

.

Marta Gajewska 1d

.

Wyjazd do Katynia był niezapomnianym przeżyciem. Dotknięcie historii, szczególnie tak dramatycznej jak wydarzenia wiosny 1940. Najbardziej wzruszającym momentem wyjazdu była Msza Święta na Cmentarzu Katyńskim oraz później spontaniczna modlitwa harcerska. Spotkanie Młodzieży Rosyjskiej, która okazała się przemiła, owocowało nowymi przyjaźniami. Wyjazd był bardzo udany i przepełniony skrajnymi emocjami – radością ze spotkania, ale i smutkiem i żalem na Cmentarzu Katyńskim.

.

Katarzyna Chmielewska 1d

 

.

.


.

.

Jak co roku zorganizowany został szkolny Konkurs plastyczny. W konkursie zwyciężyła Julia Orłowska z klasy 1A zaprezentowała pracę o tematyce zbrodni katyńskiej.

.

.


.

77. rocznica Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Polaków na Sybir

.

10 kwietnia  to data obchodów 77 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Jak co roku tak i w tym nasza młodzież uczestniczyła w uroczystościach, które rozpoczęły się mszą świętą w kościele oo. Dominikanów, a następnie ich uczestniczy przeszli pod Pomnik Katyński  na którym widnieje napis „Odebrano im życie, aby zabić Polskę”. Te słowa, umieszczone na tym pomniku, czytamy zawsze ze wzruszeniem i ze zgrozą. Bez sądu, bez prawa do obrony, skazano bezbronnych więźniów, zamkniętych w obozach i kazamatach NKWD. Ich winą była Polska. Byli elitą narodu, który miał przestać istnieć. To był mord podstępny i zdradziecki – powiedział w trakcie obchodów Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

.

.


.

Kartka dla Sybiraka

.

Jak co roku w listopadzie przeprowadzamy akcję wysyłania kartek do znanych osób. W tym roku akcja prowadzona jest pod nazwą „ Kartka dla Sybiraka”. Wszystkie klasy pierwsze zakupiły po 4 kartki i wysłały je do do żyjących Sybiraków. Akcja ma na celu ocalenie pamięci o żyjących i wskrzeszanie pamięci o poległych i zmarłych bohaterach.

.


 

.

XVI Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiraku – Białystok 6-9 września 2016

.

Relacja uczennic:

 

W dniach 6-9 września 2016r. odbył się wyjazd na XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który miał miejsce w Białymstoku. Opiekunem była pani prof. Barbara Prange-Koordynator Projektu Memoramus w „Dwójce”. Zwiedzaliśmy m. in. meczet w Kruszynianach, cerkiew w Supraślu oraz synagogę w Tykocinie. W ten sposób mieliśmy okazję poznać wielokulturowość Podlasia. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o innych kulturach i religiach. W Kruszynianach zawitaliśmy też do Tatarskiej Jurty, gdzie Dżenneta Bogdanowicz opowiadała nam o zwyczajach Tatarów. Następnego dnia odwiedziliśmy dwa pałace Branickich: pierwszy w Białymstoku, drugi – pałac letni w Choroszczy. W Muzeum Pamięci Sybiru byliśmy na wystawie czasowej „Polacy w Kazachstanie 1936 – 1956”, gdzie obejrzeliśmy pamiątki, fotografie i wspomnienia osób deportowanych. Ostatniego dnia wzięliśmy udział w XVI Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, aby upamiętnić tych, którzy nie wrócili z zesłania oraz złożyć hołd zmarłym. Wyjazd na Podlasie był dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Wielokulturowość tego regionu oraz jego zabytki zrobiły na nas duże wrażenie. Warto również było poznać historię i upamiętnić Sybiraków, którzy są bardzo związani z tymi miejscami.

.

Kamila 2D, Natalia (2B), Karolina (2B)

.

 .ROK SZKOLNY 2015/2016.

.

76. rocznica Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Polaków na Sybir

.

.


.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w holu szkolnym „Polacy repatriowani ze wschodu”. Wystawa będzie prezentowana do 24 listopada.

.

.


.

Wizyta w Muzeum Matrylologii Wielkopolan – FORT VII

.

6 listopada klasa 2e miała okazję zwiedzić Muzeum Fortu VII w Poznaniu, obozu zagłady działającego w latach 1939-1945. Dzięki wielu wystawom dotyczącym między innymi pamięci pomordowanych pacjentów ze szpitala psychiatrycznego w Owińskach lub propagandy w III Rzeszy, uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat losów więźniów, a także bliżej poznać losy mieszkańców okupowanego Poznania.

Odwiedziny zakończyły się wizytą w celach, miejscu cierpienia kilkunastu tysięcy osób, co skłoniło nas do refleksji nad wartością pokoju panującego obecnie w Europie i sprawiło, że wycieczka stała się jeszcze bardziej wartościowa.

.

Julia Nowicka – 2e

.

.


 

.

W ramach projektu MEMORAMUS „Trwała Pamięć POKOLEŃ X” został zorganizowany konkurs plastyczny „JA i Ojczyzna”. Najlepsze prace zostały wysłane do zarządu stowarzyszenia jako projekt na kartki – cegiełki, które będą rozprowadzane w przyszłym roku.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 10. listopada w auli szkolnej – po obchodach Dnia Niepodległości.  Zwycięską pracę wykonała  Agnieszka Kuśmierz z klasy 1e.

..ROK SZKOLNY 2014/2015.

28 maja 2015 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu zakończono projekt Stowarzyszenia Współpracy ze Wschodem MEMORAMUS „Trwała Pamięć Pokoleń IX” (rok szkolny 2014/2015). W uroczystości wzięły udział reprezentacje szkół województwa wielkopolskiego wraz z Dyrektorami, nauczycielami-koordynatorami i Zarządem Stowarzyszenia.

Spotkanie rozpoczęto występem chóru II LO; uczniowie zaśpiewali Hymn Sybiraków. Następnie Prezes Wincenty Dowojno przypomniał główne cele działalności Stowarzyszenia. Wiktor Kania wykonał piosenkę Jacka Kaczmarskiego 17 września, Marta Borecka zatańczyła do Mazurka G-mol op. 24 Fryderyka Chopina, zaś chóralnie zaprezentowano piosenki Lecha Makowieckiego Honor i gniew. Co wprowadziło niezwykły nastrój oraz dostarczyło niezapomnianych wrażeń.

 

.

 

.


 

.

IX MARSZ PAMIĘCI DO KATYNIA

.

W dniach 16 – 21 kwietnia wzięłyśmy udział w wyjeździe organizowanym przez Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem „Memoramus”. Najważniejszą jego częścią był wspólny Marsz Pamięci polskiej i rosyjskiej młodzieży do Memoriału Katyń, gdzie wspólnie modliliśmy się i oddaliśmy hołd ofiarom sowieckiego totalitaryzmu. Oprócz tego zwiedziliśmy Nowogródek i Grodno. W Smoleńsku, po zwiedzeniu miasta, oglądaliśmy występy rosyjskiej młodzieży w Domu Kultury „Szarm”, spacerowaliśmy nad Niemnem, oddaliśmy hołd powstańcom styczniowym przed mogiłą w Bohatyrowiczach, także ofiarom mordu w latach 1937-1941 w lesie w Kuropatach oraz ofiarom katastrofy na lotnisku Siewiernyj z kwietniu 2010 roku.

.

Wyjazd ten był dla nas żywą lekcją historii, a także możliwością spotkania z Polakami mieszkającymi za wschodnią granicą, co i dla nich i dla nas było niezwykle cenne i wartościowe. Bo jak stwierdził nasz polski przewodnik z Grodna: „Polska nie kończy się na granicy, Polska kończy się tam, gdzie są Polacy”. Dzięki takim przedsięwzięciom pamięć o nich nigdy nie zginie. Jesteśmy niezwykle dumne i szczęśliwe, że mogłyśmy być częścią tego projektu.

.

Michalina Pohl klasa 1E

.

.


 

13 kwietnia 2015 odbyły się w Poznaniu obchody 75 rocznicy zbrodni katyńskiej. Naszą szkołę reprezentowali jako poczet sztandarowy uczniowie klasy 1B: Dawid Brzozowski, Maciej Bieniaszewski i Maciej Dymczyk.

Uroczystości, którym patronował marszałek województwa wielkopolskiego Marek Wożniak, rozpoczęły się mszą w kościele oo. Dominikanów, po której nastąpił przemarsz pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru. Obecni byli przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich, parlamentarzyści, delegacje służb mundurowych oraz szkolne poczty sztandarowe.

W przemówieniu kończącym uroczystości pod pomnikiem, Marek Woźniak szczególnie podziękował właśnie licznie przybyłej młodzieży za uczestnictwo w obchodach.

.

.


 .

W marcu w szkole prowadzona jest akcja charytatywna „Zbieranie przyborów szkolnych i książek dla dzieci z Nowogródka”.

Dary zawieziemy do Rosji w kwietniu. Wręczymy je po Marszu Pamięci w Katyniu. Zbiórkę prowadzi klasa 1E wraz z wychowawcą.

.


.

4 października 2014r.

Młodzież 2 LO oraz opiekun wystartowali w IV Biegu Na Rzecz Ziemi, który rozpoczął się na Cytadeli Poznańskiej, a zakończył się w Lubońskim Muzeum Martyrologii Poznań-Żabikowo. Frekwencja dopisała i wszyscy bieg ukończyli.

W Muzeum Martyrologii krótką mowę wygłosił Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, który odniósł się do sześciu głównych idei Biegu na Rzecz Ziemi, a mianowicie: życia, człowieka, ziemi, tradycji, pokoju, dobra.

Krótki rys historyczny obozu zagłady Polaków przedstawiła Dyrektorka Muzeum Anna Ziółkowska. Podczas ceremonii do idei patriotyzmu i tradycji odniósł się też Dariusz Szmyt, Burmistrz Lubonia.

Następnie główny organizator biegu odczytał „przesłanie pokoju”, które wygłoszone w takim miejscu wszystkich skłoniło do refleksji.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady.

 

.

Memoramus – galeria »