On April 15-21, 2023, class 2e together with their teachers, Professor Aleksandra Hadryś-Williams and Professor Anna Bolaños-Adamiak, participated in the second part of the exchange with Farel College in Amersfoort (Netherlands).
The students had the opportunity to visit Amsterdam, Utrecht and the seaside district of The Hague, Scheveningen and Kunstmuseum Den Haag, where they got to know the works of famous Dutch artists, such as Mondrian and Escher. There were also plenty of occasions for physical activity – the students commuted to school and meeting places by bike, and on Thursday they had a chance to do bouldering on an indoor climbing wall. Moreover, students worked with their partners on a photography project, created leporello books and learned about the 9 provinces of this beautiful country.
The time spent with partners met in October last year passed far too quickly. Everyone would have loved to stay longer in Amersfoort to enjoy its charming streets, canals, buildings, and, of course, the delicious Dutch stroopwafel.
Przez ostatnie dni wakacji, czyli w dniach od 31 sierpnia do 3 września 2017, sześciu uczniów naszej szkoły miało przyjemność uczestniczyć w 14. Narodowej Sesji Selekcyjnej Europejskiego Parlamentu Młodzieży EYP Poland. Czworo z nich brało udział w konferencji jako delegaci i wszyscy zostali wybrani przez jury aby reprezentować Polskę na zagranicznych obradach EYP. Gratulujemy! -więcej-
W dniach 14-17 września 2017 delegacja uczniów naszej szkoły w składzie Witold Janas (3e), Olaf Łozowski (2f) oraz Marek Przybyszewski (absolwent, obecnie student SGH) wzięła udział w akademickiej konferencji Polish Model United Nations (POLMUN) w Warszawie. Program wydarzenia przewidywał symulacje obrad organów ONZ, wykłady oraz spotkania z licznymi osobami ze świata dyplomacji, polityki oraz organizacji NGO. Dzięki patronatowi takich instytucji jak Ministerstwo Rozwoju, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy czy Uniwersytet Warszawski POLMUN jest uznawany za najbardziej prestiżową oraz najstarszą tego typu konferencję w Polsce. Dodatkowo wydarzenie uświetnił bal zakończeniowy w Pałacu Kultury i Nauki oraz poprzedzający go wykład byłego ambasadora RP w Paryżu, Monako oraz Berlinie, dr Andrzeja Byrta pt. “Power of dialogue”.
W środę 19 października 2016 klasa 2f w ramach projektu “Tydzień BPO/SSC”, organizowanego przez Urząd Miasta, odwiedziła firmę Ciber. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z pracownikami, poznać specyfikę pracy na różnych stanowiskach oraz przejść symulację rozmowy rekrutacyjnej. Próbowali też (często skutecznie!) rozwiązać problemy, z jakimi spotykają się pracownicy działu IT.
Celem projektu jest zapoznanie młodzieży z możliwościami jakie daje sektor usług nowoczesnych, zachęcenie ich do kształcenia na kierunkach ekonomicznych oraz zmotywowanie do nauki języków obcych.
W dniach 1-5 września 2016 cztery uczennice naszej szkoły: Julia Łaganowska, Julia Kułakowska, Małgorzata Braszka oraz Monika Mikołajska uczestniczyły w 13. Sesji Selekcyjnej Europejskiego Parlamentu Młodzieżowego, podczas której odbywały się eliminacje do Sesji Międzynarodowych. Wszystkie cztery zostały oddelegowane do udziału w obradach międzynarodowych. Małgorzata Braszka będzie uczestniczyła w 84. Międzynarodowej Sesji w Trondheim, w Norwegii, a Monika Mikołajska w 83. Międzynardowej Sesji w Laax, w Szwajcarii. Julia Łaganowska oraz Julia Kułakowska pojadą na międzynarodowe forum (International Forum) w Riva del Garda we Włoszech. Gratulujemy!
Nasza młodzież wraz z innymi uczestnikami z całej Polski jako tzw. delegaci (delegates) zostali podzieleni na grupy dyskusyjne zwane komitetami (committees), które prowadzone były przez doświadczonych moderatorów (chairpersons). Podczas pracy w komitecie (Committee Work) grupy miały za zadanie przedyskutować i opracować zadany temat problemowy m.in. z zakresu polityki, nauk społecznych, kultury bądź ekonomii. Następnie prezentowały wyniki swojej pracy w formie rezolucji na forum całego spotkania, zwanym zgromadzeniem ogólnym (General Assembly). Spotkaniom towarzyszyły liczne imprezy integracyjne, Eurokoncert, podczas którego wystąpiła m.in. Małgorzata Braszka, oraz warsztaty. Sesje EYP (European Youth Parliament) odbywały się w języku angielskim.
19 marca uczennica klasy 1f Małgosia Braszka wzięła udział w jednodniowych obradach – EYP Day Poznań. European Youth Parliament (EYP) to platforma, której celem jest edukacja obywatelska oraz wymiana poglądów a także spotkań międzykulturowych młodych ludzi. Ta niezależna i ponadpartyjna organizacja non-profit prężnie działa w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Podczas tego wydarzenia, 7 osób biorących udział w obradach, w tym Małgosia, zostało wydelegowanych jako przedstawiciele EYP Poland na międzynarodową sesję w Chorwacji ( the 1st International Forum of EYP Croatia – Iadera 2016). Chorwacka sesja to wydarzenie, które trwało kilka dni. Umożliwiło to uczestnikom, dogłębną analizę wybranego problemu , a także stworzyło doskonale warunki do stworzenia międzynarodowych przyjaźni.
Po powrocie do Polski Małgosia uzyskała akredytację i status członka EYP Poland.
Wycieczkę, którą odbyła w dniach 17-22 marca 2016 klasa 1f, zdecydowanie można uznać za udaną.
Podczas wyjazdu zwiedziliśmy kilka najbardziej popularnych miejsc Londynu, takich jak Parlament, Twierdza Tower czy Szekspirowski teatr – The Globe, mieliśmy okazję zrobić zdjęcia przy słynnych czerwonych budkach telefonicznych, przejść się nabrzeżem Tamizy, a także poznać wymarzoną uczelnię niektórych uczniów – Oxford. Dzięki oprowadzaniu przez przewodników (także tych w systemie audio) mogliśmy dowiedzieć się rozmaitych ciekawostek, zasmakować namiastki brytyjskiej historii, kultury, a nawet zaistniało kilka sytuacji, w których zabłyśnęliśmy wiedzą, zadziwiając przy tym opiekunów. Miłośnicy sztuki mieli okazję zobaczyć dzieła mistrzów malarstwa w National Galery, amatorom astronomii i geografii bardzo spodobała się wizyta w Królewskim Obserwatorium w Greenwich, ponadto wszyscy spędzili miłe chwile podczas wieczornej przejażdżki London Eye, kiedy to podziwialiśmy panoramę miasta.
Dla niektórych uczestników był to pierwszy wyjazd do Londynu, jednak nawet ci, którzy mieli już okazję być w mieście wcześniej zgodnie twierdzą, że na pewno tam wrócą, najchętniej w podobnym składzie.
Dnia 1 grudnia 2015 naszą klasę spotkała niewątpliwa przyjemność poznania uroków pracy w korporacji. Celem naszej wyprawy było biuro firmy IKEA położone w kompleksie Malta Office Park.
Krótko po godzinie 11, pełni nadziei i niecierpliwie oczekujący wizyty w pięknym świecie międzynarodowego biznesu opuściliśmy budynek szkoły i pod czujnym okiem opiekunów przemieściliśmy się do siedziby IKEA. Na miejscu zostaliśmy powitani przez, nad wyraz miły personel, otrzymaliśmy identyfikatory gości, które wprawdzie nie wiązały się z żadnym szczególnymi uprawnieniami, ale bez wątpienia dodawały całemu przedsięwzięciu powagi i prestiżu. Zostawiliśmy też niezatarty ślad w postaci wpisu do księgi gości.
Po tych wstępnych formalnościach udaliśmy się do sali konferencyjnej, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać krótkiej prezentacji, przedstawiającej w prosty i przystępny sposób strukturę organizacji całego biura, jego ogromne znaczenie na arenie międzynarodowej (drugie na świecie obok znajdującego się w Szanghaju Service Center) oraz proces powstawania chlubnych owoców jego pracy – faktur VAT oraz kosztorysów. Kolejnym elementem programu było zwiedzanie biuro. Mieliśmy szczęście trafić akurat na przerwę obiadową i obserwować pracowników raczących się smakowicie wyglądającymi daniami oraz kawą na eleganckich pufach i omawiających szczegóły przyszłych projektów. Okazało się że biuro zostało wyposażone w takie udogodnienia jak palarnia, a morale pracowników jest podtrzymywane przez kartki z tekstami motywującymi porozwieszane na ścianach.
Po zwiedzaniu zaczęła się część warsztatowa. Podzieleni na grupy mieliśmy stawić czoła trzem zadaniom. Pierwsze zadanie można uznać za uniwersalne dla wszystkich grup wiekowych jakie kiedykolwiek odwiedzały biuro IKEA. Wyzwanie jakie przed nami postawiono polegało na zaprojektowaniu stołu wigilijnego dla osoby, której złożony opis otrzymaliśmy w starannie zapieczętowanej kopercie. Mogliśmy puścić wodze fantazji i korzystając z katalogów IKEA oraz własnej inwencji twórczej stworzyć nowe kompozycje, wczuwając się w rolę szwedzkich projektantów. Efekty naszej pracy zaprezentowaliśmy reszcie klasy. Kolejne zadania nie pozostawiały już tyle swobody i odnosiły się do wyliczeń finansowych oraz podstawowych operacji z zakresu HR. To również nie sprawiło nam większych problemów.
Na zakończenie otrzymaliśmy od firmy IKEA jak najbardziej adekwatny, ze względu na zbliżające się święta, podarunek w postaci pierników. Cała wycieczka ukazała nam perspektywę pracy w korporacji IKEA oraz przybliżyła nam jej specyfikę.
26.03.2015r. pod czujnym okiem Pani Dyrektor Wieloch oraz Pań wychowawczyń -prof. Olkowskiej i prof. Boruckiej-Sheikh uczniowie klasy 1f wyruszyli na podbój brytyjskiej metropolii – Londynu. Po męczącej piętnastogodzinnej jeździe autokarem i przeprawie promowej ujrzeliśmy białe klify Dover zwiastujące rychłe dotarcie do celu podróży. Przez 4 dni podążaliśmy za panią przewodnik, zwinnie manewrując między przelotnymi mżawkami i deszczem – nieodłącznymi atrybutami londyńskiej pogody. Skryci pod parasolkami przemierzaliśmy chodniki miasta Królowej Elżbiety II, podziwiając m.in. Buckingham Palace, Big Bena czy Soho. Popołudnie umilił nam pobyt w teatrze, a spektakl pt.,,39 kroków” zaopatrzył nas w dawkę dobrego brytyjskiego humoru.
Odwiedziliśmy także zakamarki szekspirowskiego teatru the Globe, gdzie wciąż panuje atmosfera czasów elżbietańskich. Cambridge natomiast powitało nas porywistym wiatrem, który jednak nie wywiał nam z głów marzycielskich planów o studiach na tym historycznym i prestiżowym uniwersytecie. Nie zabrakło także chwil zupełnie pogodnych, kiedy w promieniach wiosennego słońca, wśród ,,wyzłoconych” żonkilami trawiastych kobierców odwiedziliśmy niegościnne i budzące niegdyś lęk mury Tower of London ze słynnymi basztami i krukami. Wizyta w Tate Modern i the National Gallery przysporzyła nam wielu wrażeń estetycznych, a pobyt w Science Museum dostarczył wiadomości z dziedzin matematyki, fizyki czy medycyny.
Całość zwieńczyło zwiedzanie Canterberry z urokliwą katedrą i krętymi uliczkami. Odbyte przez nas warsztaty językowe z nativ speakerami w formie dyskusji pozwoliły na podszlifowanie języka i wzbogacenie słownictwa. Wspaniała atmosfera wycieczki sprawiła, że napięty plan podróży został w pełni zrealizowany. Niezapomniane wspomnienia osłodziły jak zawsze zbyt szybki powrót do domu. Jeszcze raz dziękujemy opiekunom za fantastyczną wycieczkę, nie mogąc się już doczekać kolejnych klasowych wypraw.