Dwójka w Warszawie: Sejm, Senat, Starówka

We wtorek 8 kwietnia uczniowie klas 1b i 1c wzięli udział w fascynującej wycieczce do Warszawy – serca polskiej historii, kultury i polityki.
Pierwszym punktem naszej podróży był spacer z przewodnikiem po najstarszych i najbardziej malowniczych zakątkach stolicy. Przemierzając ulicę Świętojańską, Rynek Starego Miasta oraz Krakowskie Przedmieście, odkrywaliśmy ślady przeszłości, podążając szlakiem literatury i historii.
Kolejnym przystankiem był Sejm i Senat, gdzie mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać kulisy funkcjonowania polskiego parlamentu. Zobaczyliśmy wnętrza, w których zapadają kluczowe decyzje państwowe ⚖️ oraz poznaliśmy historię tego ważnego dla Polski miejsca.
Na zakończenie zwiedziliśmy Łazienki Królewskie 🌳🏰 – jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-ogrodowych w Polsce. Spacerując wśród zabytkowych pawilonów, rzeźb i urokliwych alejek, mogliśmy poczuć atmosferę epoki panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz podziwiać niezwykłą harmonię architektury z naturą.

Otwarcie wystawy “Dwójka czyta”

Zapraszamy na szkolną wystawę zorganizowaną w II LO w Poznaniu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa!
To już finał tego projektu w naszej szkole. Prezentujemy na niej nie tylko książki związane z Poznaniem, ale przede wszystkim niezwykłe zdjęcia, na których nasi uczniowie (ambasadorzy czytelnictwa) w różnych zakątkach stolicy Wielkopolski czytają, dając w zaskakujący sposób wyraz swemu zadowoleniu i zaintrygowaniu😊.
Zdjęcia zostały wyeksponowane na specjalnej instalacji mającej symbolizować poznański ratusz — ikonę naszego miasta!
Nietypowym elementem wystawy jest także literacka mapa Poznania, która prowadzi przez ciekawe miejsca w mieście opisane w powieściach, reportażach, tomikach poezji.
Mamy nadzieję, że wystawa zachęci nas wszystkich do obcowania z literaturą, do poszukiwania w niej odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a także do odkrywania nowych światów — zarówno tych rzeczywistych, jak i fikcyjnych.

Finał Olimpiady Filozoficznej

Laureat Olimpiady Filozoficznej!
„Hej, mam na imię Adam, niedawno zostałem Laureatem Olimpiady Filozoficznej i chciałbym się podzielić moimi przeżyciami.
Olimpiada składała się z trzech etapów; w pierwszym trzeba było napisać esej, w drugim zdać test pisemny i ustny, a we Warszawie bronić swojej pierwszo-etapowej pracy.
Uczestniczenie w Olimpiadzie dało mi motywację do nauki, której bardzo potrzebowałem – większość nauki to czytanie książek długimi godzinami, lecz szkolne Kółko Filozoficzne pomogło mi w zarządzeniu moim czasem i znalezieniu go, by napisać esej.
Następny etap był stresujący, nie z powodu eseju, w którym ważniejsze było myślenie niż wiedza, ale po odpowiedzi ustnej bałem się, że odpadnę, lecz szczęśliwie go zdałem i zacząłem podróż do Warszawy, w której, po przyjemnej rozmowie z komisją, zostałem Laureatem.
Zachęcam innych do spróbowania swoich sił w Olimpiadzie, było to miłe i uczące przeżycie i cieszyłbym się z niego, niezależnie od wyniku.”

Mistrzostwa Świata w karate

Ciekawi i inspirujący Ludzie Dwójki🩷

Do grona takich osób należy, tegoroczna maturzystka, Julia Brzostowska z klasy 4c
Z przyjemnością informujemy o osiągnięciach Julii, uczennicy naszej szkoły, która została powołana do kadry narodowej Polskiej Unii Karate, co stanowi ogromne wyróżnienie i otwiera przed nią nowe możliwości rozwoju sportowego.
Julia reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata w Karate, odbywających się w Wenecji, gdzie zmierzyła się z najlepszymi zawodniczkami z całego świata, zdobywając cenne doświadczenie.
W ostatnim czasie zdobyła także brązowy medal na prestiżowych zawodach Polish Open, potwierdzając swoją wysoką formę i determinację.
Gratulujemy Julii spektakularnych sukcesów!
Podziwiamy umiejętności łączenia nauki z pasją sportową, zaangażowanie i wytrwałość.
Życzymy dalszych sukcesów oraz radości z dążenia do nich, trzymamy kciuki za egzaminy maturalne

Głosowanie na film “Take it easy”

Zwracamy się z prośbą o głosy ( w formie polubienia pod filmem).
Film zrealizowany przez uczennice i uczniów naszej naszej szkoły, walczy o Nagrodę Publiczności, w Praskim Festiwalu Filmów Młodzieżowych!
Wspierajmy naszych młodych artystów!

Finał Olimpiady Biologicznej

Ignacy Podlaszewski zdobył tytuł Finalisty Olimpiady Biologicznej i tym samym 100% na maturze z biologii.
To osiągnięcie gwarantuje mu wstęp na wymarzone studia medyczne.
Opieka naukowa: prof. Małgorzata Dembska oraz prof. Małgorzata Rzepka
Serdecznie gratulujemy tego wspaniałego osiągnięcia.

XVIII Ogólnopolski Konkurs Chemiczny

Uczennica klasy 3d – Helena Śliwińska została laureatką drugiego miejsca w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym organizowanym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Następnego dnia w Gdańsku wraz z 125 innymi uczestnikami zmierzyła się z zadaniami testowymi finałowego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Politechniki Gdańskiej „Wygraj Indeks”. Otrzymała w nim tytuł laureata oraz jednocześnie indeks na Wydział Chemii tejże uczelni.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Książka dawniej i dziś

Projekt „Książki dawniej i dziś”
11 kwietnia uczniowie z kl. 3b i 2f.1 wraz z panią Małgorzatą Alinowską-Milą i panią Teresą Kolińską zakończyli całoroczną współpracę z Biblioteką Raczyński w ramach szkolnego projektu edukacyjnego „Książki dawniej i dziś”
W czasie zajęć warsztatowych zgłębili m. in. wiedzę z zakresu działania cyfrowych bibliotek, cenzury czy propagandy. Mieli możliwość zwiedzenia pomieszczeń dostępnych wyłącznie dla pracowników Biblioteki Raczyńskich: działów zakupów i opracowania książki oraz zbiorów specjalnych, komory fumigacyjnej, introligatorni, magazynu księgozbioru podstawowego. Ponadto w darze dla biblioteki szkolnej otrzymali książki pisane alfabetem Braillea.

Wymiana ze szkołą Farel College w Amersfoort

Między 10 a 16 kwietnia klasa 2a (pre-IB) pod opieką prof. K. Potocznej i prof. M. Mierzejewskiej spędziła tydzień w Amersfoort w Holandii na wymianie ze szkołą Farel College.
Tym razem oprócz standardowego programu (zajęcia w szkole, wizyty w muzeum w Spakenburg, galerii w Hadze czy wspaniałego spaceru po plaży w Scheveningen) nasi gospodarze zorganizowali szkolną dyskotekę, podczas której bawili się wszyscy uczniowie z wymian międzynarodowych przebywających obecnie w Farel College (oprócz naszej szkoły była także szkoła z Włoch i z Węgier).
To, co jest ważne w wymianie to to, że przez tydzień możemy żyć po holendersku i pracować nad wzajemnym zrozumieniem.

Etap regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Turbolandeskunde

Etap regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Turbolandeskunde 2025 już za nami! 🇩🇪✨
W piątek, 11 kwietnia 2025 r., w siedzibie IX Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta w Poznaniu, odbył się etap regionalny tegorocznej edycji konkursu Turbolandeskunde, którego tematem przewodnim były Niemcy. 🗺️
W zmaganiach wzięły udział drużyny z 21 szkół z całego regionu, wykazując się imponującą wiedzą na temat naszych zachodnich sąsiadów, w tym nasza szkolna drużyna z klasy 2c – w składzie: Marcelina Ratajczak, Adam Pelko i Kornel Szkurat.
Dziękujemy naszym odważnym uczniom za wspaniałą atmosferę, wysoki poziom i zaangażowanie. ❤️
Nauczyciele języka niemieckiego

Śniadanie w Dwójce z Panią Profesor Sławomirę Wronkowską-Jaśkiewicz

8 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły Panią Profesor Sławomirę Wronkowską-Jaśkiewicz w ramach kolejnego „Śniadania w Dwójce” 🏫
Pani Profesor opowiedziała nam o swojej bogatej karierze prawnika i pracy w między innymi Trybunale Konstytucyjnym, Radzie Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów czy jako wykładowca na uczelniach👩‍⚖️📝.
Podzieliła się z nami również swoim doświadczeniem z zakresu pracy w zawodzie prawnika oraz opinią na temat aktualnej sytuacji prawnej ⚖️. Pani Profesor odpowiadała również na pytania uczniów, aby na koniec, razem z Samorządem, zjeść śniadanie i złożyć podpis w księdze pamiątkowej✍️. Bardzo dziękujemy Pani Profesor za to cenne i bardzo merytoryczne spotkanie🤝!
fot: Jakub Oziewicz, Nina Kołakowska

Finały Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich

W pierwszy weekend kwietnia odbyły się finały Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Nasza drużyna w składzie

zostali ćwierćfinalistami turnieju. Drużyna rozpoczęła zmagania w marcu podczas eliminacji, kwalifikując się do etapu finałowego z jednym z najwyższych wyników w „małych punktach” (przyznawanych za wystąpienia poszczególnych mówców). Zmagania w finałach zakończyliśmy w najlepszej ósemce drużyn na turnieju. Dodatkowo wyróżniony został Jędrzej Reck, który zajął 9 miejsce w klasyfikacji indywidualnej mówców. Ten sukces nie byłby możliwy bez członków Dwójkowego Klubu Debat oraz absolwentów. Szczególnie dziękujemy Marcelinie Jank, Bartoszowi Basińskiemu, Jakubowi Michalskiemu, Michałowi Gosowi oraz opiekunowi KD Dwójka Panu Profesorowi Marcinowi Cieniuchowi.