Koło teatralne

 

.

.

W środę 3 kwietnia członkowie koła teatralnego wzięli udział w pierwszym z cyklu spotkań w Teatrze Animacji.  Warsztaty poprowadziła aktorka – Katarzyna Romańska.

.

.


.

.

Członkowie naszego koła: Eliza Hajdenrajch i Filip Solecki z klasy 1 A zajęli 3 miejsce w I Przeglądzie Etiud Aktorskich – Lelewel 2019. Ponadto Filip otrzymał wyróżnienie indywidualne. Młodzież przygotowała interpretację wiersza W. Szymborskiej „Rozmowa z kamieniem”. Gratulujemy naszym aktorom i zachęcamy do rozwijania uzdolnień teatralnych.

.

 

 


.

Członkowie koła pilnie pracują nad sztuką pt. “Czekoladki”.

.

.


 

.

Członkowie Koła Teatralnego w roku szkolnym 2018/2019

.

Milena Dembczyńska, kl. 1e

Gabriela Kowalska, kl. 1e

Florentyna Martyńska, kl. 1e

Magdalena Matuszak, kl. 1d

Liliana Saadi, kl. 2a

Anna Smolińska, kl. 1c

Miłosz Tchórzka, kl. 1e

.


.

Program koła teatralnego

– wyjścia na spektakle teatralne,
– warsztaty pisania sztuk teatralnych,
– warsztaty aktorskie prowadzone przez pracowników Teatru Nowego,
– zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich,

– przygotowanie i wystawienie spektaklu

.


Rok szkolny 2017/2018


.

Premiera spektaklu Sen nocy letniej

.

We wtorek 24 kwietnia 2018 roku odbyła się premiera sztuki będącej interpretacją tekstu Williama Szekspira w tłumaczeniu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

.

.


.

Sen nocy letniej

.

W tym roku szkolnym przygotowujemy spektakl będący adaptacją sztuki Williama Szekspira pt. Sen nocy letniej. Próby odbywają się w poniedziałki o godz. 17:30.
.

.

.


Rok szkolny 2016/2017


.

W piątek 9 czerwca 2017 r. odbyła się premiera spektaklu “5 minut”. Przedstawienie przygotowano w ramach szkolnego koła teatralnego. Sztuka została zgłoszona  na XXVIII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Heca 2017 oraz brała udział w projekcie COOLturalne szkoły.

.

Link do spektaklu:

.


.

W czwartek 6 kwietnia 2017 r. przedstawienie zostało nagrane przez profesjonalną ekipę, a już wkrótce będzie można obejrzeć je na żywo. Już dziś serdecznie zapraszamy!
.

.


.

Trwają przygotowania do spektaklu. W tym roku zaprezentujemy sztukę Liliany Bardijewskiej pt. 5 minut. Przedstawienie zostało zgłoszone na XXVIII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Heca 2017 oraz bierze udział w projekcie COOLturalne szkoły.

.

.


.

W piątek 20 stycznia o godz. 16.00 w auli odbyły się warsztaty charakteryzacji filmowej. Poprowadziła je pani Anna Gorońska, która pracowała m.in. przy filmach: “Ostatnia rodzina”, “Przedwiośnie”, “U Pana Boga w ogródku”, “Czas surferów”, “Sen o Warszawie” oraz przy programie: “Twoja twarz brzmi znajomo”.

.

 .

.


.

4 listopada 2016 r. miały miejsce kolejne warsztaty teatralne doskonalące umiejętności naszych aktorów.

.

.


 

.

Przygotowania przedstawienia trwają. Wszyscy mają już przydzielone role, więc rozpoczęliśmy pracę na scenie. Aktorzy szlifują tekst, a scenografowie aranżują dekorację i szykują rekwizyty.

.

 


 

.

W piątek 7 października odbyło się pierwsza próba przedstawienia. Aktorzy otrzymali role oraz zapoznali się ze scenariuszem.

.

.


.

W środę 14 września o godzinie 16.00 odbyło się przesłuchanie do koła teatralnego. Przyjęci zostali następujący uczniowie:

.

Antonina Stobińska kl. 1b

Natasza Thiem kl. 1A

Zuzanna Wojtkowska kl. 1A

Anna Bednarek kl. 1A

Mateusz Drewniak kl. 1A

Beata Nowak kl. 1E

Aleksandra Kurowska kl. 1A

Magdalena Patalas kl. 1A

Kinga Ferenc kl. 1E

Justyna Hornik kl. 1D

Katarzyna Chmielewska kl. 1D

Aleksandra Baumgart kl. 1D

Julia Teszner kl. 1D

Ilse Kuschel kl. 1E

.

Nowi uczniowie wraz z pozostałymi członkami koła wzięli udział w warsztatach teatralnych, które poprowadził specjalista w dziedzinie kulturoznawstwa i teatrologii – mgr Jan Chojnacki.

.

 

.


Rok szkolny 2015/2016


.

.

bez tytułu

We wtorek 24 maja członkowie i sympatycy koła teatralnego wzięli udział w spotkaniu z Aliną Magnus i Małgorzatą Stawicką oraz prowadzonym przez nie  pokazie charakteryzacji. Panie zaprezentowały m.in., jak  zmienić młodą kobietę w staruszkę, aktora z lwią grzywą na głowie – obdarzyć na kilka godzin łysiną, osobie o przyjemnej fizjonomii – nadać rys godny prawdziwego potwora. Spotkanie poszerzyło wiedzę uczniów na temat specyfiki pracy w teatrze.
.

.


.

Jak zostałem aktorem – relacja Jakuba Dakowskiego

.

Zacznę od tego, że moja przygoda z teatrem ograniczała się do słów. Zdarza mi się bywać na przedstawieniach, jest ciekawie, ale jakoś zbytnio mnie to nie rusza. Jedyne co miałem wspólnego z teatrem, to to, że pisałem. Nawet nie dramaty – pisałem epikę i lirykę, a w zasadzie do dziś piszę. Sprawa jednak zmieniła się na początku roku szkolnego, kiedy to zauważyłem ogłoszenie, w którym była informacja o kole, zaproszenie dla aktorów, reżyserów, scenarzystów i scenografów. Miał się odbyć jednak casting – trzeba było się nauczyć tekstu na pamięć, a moja trema niezbyt pozwalała mi na wyjście i tak sobie wyrecytowanie. Przyszedłem więc do biblioteki i po odsapnięciu spytałem, czy jako reżyser/scenarzysta też muszę nauczyć się tekstu. Odpowiedź brzmiała nie, nie ukrywam, że mnie to ucieszyło. Nie wierzyłem szczerze, że ten obszar działalności jakoś wielce mnie pochłonie, w zasadzie, to chciałem po prostu wystawić sztukę. Nadeszło jednak pierwsze szkolenie i muszę przyznać, że słuchając reżysera, który  przybliżał nam pracę w teatrze, jakoś mnie to zaczarowało. Gdy po samych zajęciach wziął mnie na rozmowę o moim konspekcie scenariusza czułem, że mimo iż to nie jego dzieło, zależy mu, aby było dobre. Podsumował to słowami “Chociaż chcesz tylko pisać, uczęszczaj na zajęcia dla aktorów, inni będą się o wiele lepiej czuć, jeśli będą świadomi, że wiesz jakie są ich możliwości. Tobie to też się przyda, bo nie stworzysz rzeczy niemożliwej do zagrania”. Tak więc uczęszczałem. Poprzedni konspekt odrzuciłem, czas mijał, a skończyło się na tym, że zostałem tylko aktorem (tymczasowo). Tak też dostałem rolę Aktora IV i grałem, pamiętałem jednak o wspominanej już tremie, tutaj jednak pomógł mi prof. Śniegocki i jego wspomnienie o tym, jak czytając Biblię połknął kilka wersów i nikt nie zwrócił uwagi. Tak też myślę – skoro nikt nie zna tego tekstu, to nikt nie zauważy pomyłki i tymi słowami zakończę ten (wzruszający) wywód. Dopowiem tylko, że warto (i wcale nie mówię tego, bo boję się, że aktorów będzie brakować).
.

.


 

.

Premiera spektaklu odbyła się w poniedziałek 18 kwietnia. W przedstawieniu wystąpili: Małgorzata Arabczyk, Jakub Dakowski, Kacper Gaca, Agnieszka Gapińska, Weronika Chorążyczewska, Dawid Gruszczyński, Mikołaj Kolski, Krzysztofa Kornacka, Izabela Kubiak, Oliwia Mickiewicz, Wiktoria Nowak, Klaudia Szymańska, Dominika Zimniak. W realizacji projektu pomogli: Justyna Wrzaskała, Barbara Adamska, Igor Borowski, oraz Krzysztof Siekierski. Nad całością czuwały panie profesor: Agnieszka Furmanek, Agnieszka Kijak oraz Renata Urbaniak. Nasza wizja “odwróconego Szekspira” spotkała się z bardzo pozytywną reakcją publiczności, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Spektakl został zgłoszony do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych HECA. -link do spektaklu-

.

.


.

W poniedziałek 4 kwietnia odbyła się próba generalna, a już wkrótce premiera. Członkowie naszego koła wystawią spektakl “Szekspir inaczej” w poniedziałek 18 kwietnia o 12.15 w auli szkoły.

.

.


.

Szlifujemy tekst, ćwiczymy mimikę i gesty, wprowadzamy rekwizyty i dyskutujemy nad scenografią.

.

.


.

Po feriach kontynuujemy próby do spektaklu, który planujemy zaprezentować w kwietniu. Przygotowania nabierają tempa. Na spotkania w ramach koła teatralnego zapraszamy w każdy poniedziałek o godzinie 16.00.

.

.


 .

11 stycznia odbyła się pierwsza próba spektaklu na scenie. Osoby, które nie mogły w niej uczestniczyć, a będą brały udział w przedstawieniu zapraszamy po odbiór kopii scenariusza.

Następna próba w poniedziałek 1 lutego. Zapraszamy!

.


 

21 grudnia próba czytana przedstawienia “Szekspir inaczej”. Wszystkich aktorów prosimy o wcześniejsze potwierdzenie udziału.

.


.

Relacja z kolejnego spotkania poświęconego odwadze scenicznej:

.

W poniedziałkowe popołudnie pomiędzy ściany “Dwójkowej” auli ponownie zagościł teatralny klimat, wszystko za sprawą szkolnego koła oraz prowadzącego. Było to jedno z niezwykłych spotkań, na których mogliśmy oswajać się ze scenicznymi deskami oraz wcielać się w różne role. Ale nie tylko. Jest to przede wszystkim miejsce, gdzie zrzucamy maski i poznajemy się wzajemnie i wewnętrznie, można być tam w pełni szczerym i wyrażać siebie. Spotykamy się w stałym już gronie, ćwiczymy ton głosu, postawy ciała, wymyślamy dialogi, a wszystkiemu towarzyszy duch teatru. Jak zwykle nie obyło się bez śmiechu, ale też momentów, w których trzeba być w pełni skupionym i zaangażowanym. Były to jedne z zajęć, które na długo zostaną mi w pamięci. Myślę, że był to początek czegoś nowego. Odniosłam duże wrażenie, że grupa jest coraz bardziej otwarta, ale też jest wymagana od nas coraz większa praca, co z pewnością przyniesie nam dużo możliwości w przygotowywanym przez nas przedstawieniu, do którego prób, osobiście, już nie mogę się doczekać!

Oliwia Mickiewicz

.

.


.

W poniedziałek 9 listopada o godz. 16.00 odbyło się kolejne spotkanie poświęcone słowom i gestom w teatrze. Następne warsztaty 23 listopada. Zapraszamy!

.


.

Spotkania członków Koła Teatralnego mają miejsce w poniedziałki. Od początku roku szkolnego uczniowie uczestniczyli w zajęciach wprowadzających do pracy w teatrze oraz w warsztatach dotyczących rytmu w teatrze. Tematem ostatniego spotkania prowadzonego przez dr. Marka Chojnackiego oraz  mgr. Jana Chojnackiego był dialog w teatrze.

 

.

 

.


W poniedziałek 28 września 2015 roku w auli odbyło się kolejne spotkanie członków Koła Teatralnego.

Cykl zajęć rozpoczął pan dr Marek Chojnacki, który studiował na kulturoznawstwie UAM i na Wydziale Reżyserii PWST w Warszawie, pracował w teatrach profesjonalnych i studenckich, a obecnie jest etatowym pracownikiem Instytutu Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu.

.

W ramach warsztatów ćwiczone będą umiejętności:

  • interpretacji tekstu,
  • pracy nad rolą,
  • dykcji,
  • emisji głosu,
  • ruchu scenicznego,
  • pisania scenariuszy teatralnych.

.


.

W ramach Koła Teatralnego w roku szkolnym 2015/2016 realizowany będzie projekt „Szekspir inaczej”.

W programie – dla uczniów uczestniczących w projekcie:
– wyjścia na spektakle teatralne,
– warsztaty pisania sztuk teatralnych,
– warsztaty aktorskie prowadzone przez pracowników Teatru Nowego,
– zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich.

.

Więcej informacji w bibliotece szkolnej udzielą: prof. Agnieszka Furmanek, prof. Agnieszka Kijak, prof. Renata Urbaniak.

.


Lista przyjętych aktorów:

.

Arabczyk Małgorzata 1E

Chorążyczewska Weronika 2B

Gaca Kacper 1E

Gapińska Agnieszka 2B

Kaczmarek Małgorzata 2D

Krahel Olga 1A

Kornacka Krzysztofa 2D

Kowalski Michał 1E

Kubiak Izabela 1C

Nowak Wiktoria 1E

Romanowska Zuzanna 1E

Urbanek Zofia 2B

Zimniak Dominika 1B