.
Zapraszamy na spotkania Szkolnego Klubu Wolontariusza w każdy wtorek na dużej przerwie do sali 29.
.
.
W ramach obchodów Dnia Wolontariusza zaproponowaliśmy dwójkowej społeczności inicjatywę dzielenia się dobrem i życzliwością.
.
.
.
Realizując projekt „Wolontariat z klasą” spotkalismy się z wolontariuszami i podopiecznymi „Akademii Przyszłości” na warsztatach makramowych prowadzonych przez Panią Profesor Danutę Musielak. Efektem jest pokaźna kolekcjach sznurkowych choinek, z których dochód zasili konto Akademii Przyszłości.
.
.
.
Cieszymy się, że działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza została wyróżniona w konkursie Poznański Wolontariusz Roku w kategorii zespołów szkolnych – dziękujemy za Wasze zaangażowanie 🙂 PJ&JS
Tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku 2022 w kategorii młodzieżowej otrzymała Aleksandra Adamczak (4d) – serdecznie gratulujemy Oli zapału, inicjatywy, kompetencji i zaangażowania. Cieszymy się, że aktywność społeczna Oli (tak potrzebna, tak różnorodna i tak imponująca) została doceniona i wyróżniona przez Kapitułę Konkursu.
.
.
.
.
Po raz kolejny współpracujemy ze Stowarzyszeniem CREO, szkoląc się z zakresu pomagania osobom starszym i niepełnosprawnym. Wyruszamy do DPS, żeby wykorzystać te informacje w praktyce!
.
.
Miło nam poinformować, że nasz projekt „Wolontariat dla każdego” zajął pierwsze miejsce w konkursie i uzyskał dofinansowanie na realizację w ramach projektu „Wolontariat z klasą”. Przed nami najprzyjemniejsze czyli działania…
.
Dzięki wygranej w konkursie realizujemy projekt bajkoterapii w Stowarzyszeniu Rodzicielstwa Zastępczego (dziękujemy p. Renacie Urbaniak), warsztaty makramowe we współpracy z ”Akademią Przyszłości” (dziękujemy p. Danucie Musielak) oraz celebrujemy bycie wolontariuszami w Szkolnym Klubie Wolontariusza.
.
.
.
Działania w latach ubiegłych:
.
W naszym LO, pomimo wszelkich przeciwności, prężnie działa Koło Wolontariatu, przypominając o tym, że warto otwierać się na innych i pamiętać o tych, którzy potrzebują wsparcia.
.
W minionym roku zorganizowali między innymi (!) zbiórkę karmy i koców dla schroniska dla zwierząt, zbiórkę ubrań i żywności dla migrantów (przy współpracy z PCK) i przygotowali paczki świąteczne dla podopiecznych stowarzyszenia Flandria.
.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie <3
.
.
.
Każde przedsięwzięcie, które wnosi w życie uśmiech dziecka jest bezcenne. Wspólnie z przedszkolakami z grupy „Sowy” sprawiliśmy, że świat wokół przedszkola „Leśne Ludki” stał się bardziej kolorowy i pachnący. Pielenie, sadzenie i podlewanie – zrobiło się pięknie.
.
.
Dziękujemy uczniom klasy G1C i 2F za przygotowanie kartek świątecznych, które już trafiły do seniorów wraz z małymi słodkimi upominkami – PIĘKNE 🙂
.
.
.
.
Wolontariusze z klasy 2F wraz ze Stowarzyszeniem „Flandria” organizują świąteczną zbiórkę słodyczy dla najuboższych seniorów z miasta Poznań.
Smakołyki prosimy wkładać do kartonu stojącym przy stoliku w łączniku szkoły.
Dziękujemy 🙂
.
.
Do 12.12 będzie trwała zbiórka żywności trwałej dla Wspólnoty Burego Misia. Zachęcamy do wsparcia fundacji drobiazgiem – kaszą, cukrem, słodyczami… Wszystkie produkty zostaną przewiezione do domu Wspólnoty, w którym mieszkają ich niepełnosprawni podopieczni. Szczegóły u prof. Józefiak.
.
.
.
Zbieramy zgłoszenia wolontariuszy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy!
Szczegóły u prof. Józefiak. Jesteśmy gospodarzami sztabu, więc… wszystkie ręce na pokład!
.
.
.
Zakończyliśmy zbiórkę „Książka dla seniora” – wszystkim za udział i za książki dziękujemy! Książki trafią do seniorów za pośrednictwem Stowarzyszenia Flandria.
NADAL SZUKAMY WOLONTARIUSZY, którzy chcieliby odwiedzić (w parach, trójkach) seniorów, wręczyć im świąteczną paczkę i chwilę z nimi porozmawiać 🙂
.
.
Konkurs Poznański Wolontariusz Roku
.
Ruszyła jubileuszowa edycja konkursu na Poznańskiego Wolontariusza Roku. Od 20 lat miasto Poznań docenia zaangażowanie i bezinteresowną pomoc, jaką niosą wolontariusze. Ich praca to fundament lokalnych organizacji pozarządowych, angażujących się w wiele istotnych działań społecznych. Wolontariat daje poczucie spełnienia, rozwija emocjonalnie, uczy empatii i wrażliwości.
Zgłoszenia przyjmujemy do 4.11.2019.
.
.
Konkurs Barwy Wolontariatu
.
stwarza możliwość zaprezentowania działań wolontariuszy i ciekawych akcji wolontariackich. Pozwala promować miejsca wzorowo współpracujące z wolontariuszami oraz ukazać różnorodność działań społecznych i aktywności wolontariuszy, którzy są obecni niemalże we wszystkich sferach życia społecznego. Każdoroczny konkurs organizowany przez Wielkopolską Radę Koordynacyjną Związek Organizacji Pozarządowych wspólnie z Ogólnopolską Siecią Centrów Wolontariatu oraz Samorządem Województwa Wielkopolskiego jest potwierdzeniem tezy, że wolontariat nigdy nie przemija i zawsze jest czas oraz potrzeba pomocy drugiemu człowiekowi a także bycia aktywnym obywatelem w swoim środowisku lokalnym jak i na arenie międzynarodowej.
Zgłoszenia przyjmujemy do 15.11.2019.
.
Misja Specjalna: List do żołnierza
.
W listopadzie odbyła się wysyłka listów i kartek świątecznych do polskich żołnierzy na misjach zagranicznych w Afganistanie i Kosowie. Żołnierze nie mają możliwości, by spędzić Święta w domu, w gronie najbliższych. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w tę akcję. Wyrazili w ten sposób wdzięczność za służbę i złożyli świąteczne życzenia.
Wszystkie listy zostały już przekazane do Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, skąd już niedługo polecą razem z dowódcą do baz Polskich Kontyngentów Wojskowych.
Dziękujemy za udział wszystkich i mamy nadzieję na przeprowadzenie akcji powtórnie za rok!
Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w pierwszym tygodniu grudnia. Celem tego szczególnego tygodnia, jest przede wszystkim dostarczenie rzetelnej wiedzy społeczeństwu na temat autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby i problemy osób cierpiących na tą chorobę, a także poprawienie dostępu do świadczeń dla osób zmagających się z tym problemem. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Osoba, u której stwierdza się takie zaburzenie inaczej postrzega świat, ma problemy z komunikowaniem się i utrzymywaniem kontaktów społecznych. Często jest nierozumiana i nieakceptowana przez otoczenia.
W zajęciach prowadzonych przed kadrę Przedszkola Integracyjno-Terapeutycznego Miś uczestniczyła klasa 1f. Dziękujemy gościom za rzetelną wiedzę i praktyczne umiejętności.
.
.
.
Z ogromną radością informujemy, że Agnieszka Rabiza, uczennica klasy 3f, została Poznańskim Wolontariuszem Roku w kategorii młodzieżowej! Nagrodę z rąk Prezydenta Miasta Poznania odbierze podczas uroczystej gali 15 grudnia.
Trwa nabór wolontariuszy, którzy 15 stycznia wyjdą na ulice Poznania, żeby kwestować na rzecz WOŚP. W tym roku zbieramy na rzecz ratowania zdrowia i życia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Szczegółowe informacje u szkolnego doradcy zawodowego (paulina.m.jozefiak@gmail.com).
.
.
21 listopada razem ze szkolnym wolontariatem sprawiliśmy, że poniedziałek nie był taki straszny! Tego dnia odbywał się Dzień Życzliwości, który nasza szkoła również zdecydowała się zorganizować. Już od rana dwójkowe korytarze i schody oklejone były motywującymi hasłami i myślami; każdy mógł skorzystać z “Czary Uśmiechu”, czyli wymianie między uczniami pozytywnych myśli i cytatów 🙂 Tego dnia każdy mógł poprawić sobie nastrój przy pomocy rozdawanych na przerwach cukierków z “życzliwościami”, ponadto był organizowany konkurs na “najbardziej kolorowe selfie”.
.
.
.
Pomimo listopadowego deszczu w Dwójce zawitało słońce i uśmiech! 🙂
W listopadzie nasza szkoła włączyła się w akcję fundacji “Mam marzenie” – zbieraliśmy pluszowe zabawki. W piątek 25 listopada (Dzień Pluszowego Misia) wolontariusze fundacji przekażą wszystkie zebrane maskotki dzieciom, które przebywają w szpitalach na oddziałach onkologicznych. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za aktywny udział w akcji!
.
.
.
Październik w Szkolnym Klubie Wolontariatu upłynął pod znakiem akcji „Kup pan szczotkę!” organizowanej przez poznańską Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Polegała ona na zbiórce szczoteczek i past do zębów, które fundacja przekaże dzieciom z krajów misyjnych. Najwięcej materiałów przekazały klasy 1a i 1e, dziękujemy!
.
.
.
.
Wszystkich wolontariuszy oraz chętnych zapraszamy do udziału w zajęciach warsztatowych prowadzonych w ramach projektu “Wolontariat Szkolny Kołem się Toczy” przez przedstawicieli Stowarzyszenia CIM Horyzonty.
Zapisy u psychologa szkolnego.
.
.
.
Czytanie i zabawa z dziećmi to jedna z wielu form aktywność w szkolnym Klubie Wolontariatu. 25 listopada o godzinie 14 wyruszyliśmy z II LO do Szkoły Podstawowej nr 75. Głównym celem naszych zajęć (poza dobrą zabawą i mile spędzonym czasem) była promocja czytelnictwa, zdrowego stylu życia oraz idei wolontariatu wśród najmłodszych. Motywem przewodnim – „Rzepka” Juliana Tuwima.
Serdecznie zapraszamy do włączenia się w nasze działania!
.
Wspólne zabawy, czytanie, rysowanie i opowiadanie – było wesoło.
.
Kolejna wspólna zabawa wolontariuszy z przedszkolakami. Jak zwykle nadrzędną ideą była promocja zdrowego odżywiania i czytania książek. Tym razem tematem marchewka i zajączki.
.
.
Czekamy na kolejne spotkanie.
.
.
Kartki dla Julki
.
Robimy kartki urodzinowe na ósme urodziny Julki Frącek – duża przerwa 23 i 24.02 (wtorek i środa) w gabinecie psychologa!
Kartki można też przynosić gotowe, wypisane do środy, do godziny 17.00.
.
.
.
.
Fundacja Na Niebiesko
.
Jeśli chcesz zrobić coś ważnego i wartościowego, zmienić świat na lepszy, postaw pierwszy krok w tym kierunku. Na początek pokoloruj na niebiesko codzienność jednego dziecka. Zostań wolontariuszem Fundacji Na Niebiesko. Dowiesz się, jak fascynujący może być świat autyzmu, poznasz nowatorskie metody pracy i zabawy, zdobędziesz doświadczenie, a przede wszystkim staniesz się Przyjacielem pewnej bardzo wyjątkowej osoby, która tylko czeka, żeby Cię poznać!
.
Fundacja Na Niebiesko zapewnia szkolenie z zakresu wiedzy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu, uczy podejścia SEE THE POTENTIAL®, umożliwia ukończenie za darmo kursów z zakresu niedyrektywnych metod pracy, gwarantuje stałą opiekę terapeuty, feedback, oferuje ubezpieczenie NNW i ubezpieczenie zdrowotne oraz wystawia zaświadczenia o wolontariacie.
.
SZKOLENIE DLA WOLONTARIUSZY JUŻ 12 grudnia! Zgłoszenia: fundacja@naniebiesko.pl
.
.
.
Już w grudniu organizujemy w II Liceum Ogólnokształcącym, równocześnie z setkami ludzi na całym świecie, Maraton Pisania Listów Amnesty International.
.
Kto może brać udział?
KAŻDY!
.
Kiedy?
Przyjdziemy do Was (uczniów Dwójki) w tygodniu między 7 a 11 grudnia na lekcje wychowawcze
Jednego dnia (wkrótce napiszemy którego) w trakcie wszystkich przerw oraz po południu (po lekcjach) będziemy pisać listy w auli szkoły.
Tego dnia (po południu) ZAPRASZAMY do naszej szkoły także osoby z ZEWNĄTRZ. Im nas więcej tym lepiej!
.
Po co?
Pomożecie w ten sposób osobom, które zostały potraktowane w niesprawiedliwy i niesłychanie okrutny sposób, niezgodny z obowiazującymi na całym świecie Prawami Człowieka. A te powinny przecież przysługiwać absolutnie każdemu!
Dla Was to niewielki wysiłek – jedna, dwie przerwy, godzina po lekcjach … im ten prosty gest może uratowac życie. Niedługo napiszemy Wam w czyjej sprawie będziemy pisać.
.
Do kogo?
Do władz, ustawodawców i więzień na całym świecie.
.
Jak?
Wkrótce wszystkiego się dowiecie 🙂
.
Już teraz zapewniamy, że listy można pisać po polsku (a także po francusku, angielsku i hiszpańsku), więc nie musicie przejmować się ewentualnym brakiem zdolności lingwistycznych 😉 Dostępne będą dla was także szablony wspomagające.
.
Mamy nadzieję, że przyłączycie się do akcji – do zobaczenia w grudniu!
.
.
.
Zachęcamy do udziału! Akcję współtworzy nasz absolwent Wojtek Chudziński – liczy na Dwójkową społeczność 🙂
.
..
.
Trzymamy kciuki za wszystkich wolontariuszy zgłoszonych do konkursów: Barwy wolontariatu i Poznański Wolontariusz Roku 2015. Trudno odmierzyć ilość dobra. Porównywanie dobrych uczynków ze sobą też wydaje się bezcelowe. Dlatego też już dziś wszystkim wolontariuszom gratulujemy i dziękujemy za ich wrażliwość, serce oraz czas poświęcony innym.
.
Mamy wyniki!!!
Michalina Pohl została laureatką III miejsca w konkursie “Barwy Wolontariatu” – jej praca, zaangażowanie, bezinteresowność i pomysłowość doceniła kapituła konkursu.
.
Małgorzata Kaczmarek z klasy 2D otrzymała wyróżnienie w kategorii młodzieżowej w konkursie „Poznański Wolontariusz Roku” – edycja XVI – 2015.
.
Serdecznie gratulujemy!
.
– Masz czas? Potrafisz grać, śpiewać? Jesteś dobry z matematyki? Umiesz wytłumaczyć geografię?
Masz szansę podzielić się tym z innymi i poznać nowych ludzi! – wypełnij pustą kartkę i przypnij do tablicy przy portierni.
.
– Potrzebujesz kilku lekcji z angielskiego? Nie rozumiesz chemii? A może chciałbyś nauczyć się grać na pianinie, gitarze lub też chcesz spróbować programowania, jogi? Czuj sie zaproszony! – spisz numer, zadzwoń/skontaktuj się i umów z osobą! – my uczniowie II LO czekamy – szczegóły na tablicy przy portierni.
.
———————————————————————————
.
.
Ruszyła pierwsza akcja w ramach projektu. Koordynatorem jest Paulina Gartner z klasy IE.
PASSION EXCHANGE – już pierwszego dnia wzbudził zainteresowanie i entuzjazm. Cieszymy się i mamy nadzieję na ciąg dalszy …
.
Ideą wolontariatu będziemy dzielić się z dziećmi grupy szkolno-przedszkolnej – to drugie działanie w projekcie. Mamy nadzieję, że dzieląc się czasem i energią wspólnie pomnożymy zasoby dobra.
.
.
Chętnych do pracy z dziećmi i młodzieżą – pomoc w lekcjach i zabawa – ZAPRASZAMY!
.
.
KOCHASZ ZWIERZĘTA? CHCESZ POMAGAĆ? – wolontariat w ZOO (Starym i Nowym) jest dla Ciebie!
.
W Starym ZOO jest dział akwarium i terrarium oraz działy: ssaki kopytne, małpy i drobne ssaki. Czas pracy zależy od wolontariusza. Dział Hodowlany pracuje od 6.45 do 14.45. Konieczna jest osobista rozmowa po uprzednim umówieniu się przez telefon lub e-mailem.
.
W Starym ZOO wolontariuszy przyjmuje Dział Dydaktyczny tel. 61 848 08 47; od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.30, e-mail: ddstarezoo@zoo.poznan.pl.
.
Polecamy – już tam działamy!
.